ОРЦЕ КАМЧЕВ ПОЧЕСЕН КОНЗУЛ СО СЕДИШТЕ ВО ШТИП, БАРА ВЛАДАТА НА БОРИСОВ ОДОБРЕНИЕ ОД ВЛАДАТА НА ЗАЕВ

Поврзано

(Видео) КЛАСТЕР СДСМ: Станува ли партијата корона жариште?

танува ли СДСМ корона жариште? Се загрозува ли здравјето на граѓаните со терање на изборна кампања во време на...

(ВИДЕО) МИЦКОСКИ: Македонија нaјкоpyмпиpaнa држава во Европа, ја yништиja економијата, го сменија името…

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ на својот Фејсбук профил сподели видео под кое напиша дека Македонија не заборава. -Македонија не заборава! Најкорумпирана држава...

УШТЕ ЕДЕН ПОЛИТИЧАР ЗАРАЗЕН: И градоначалникот на Чаир позитивен на Ковид 19

Градоначалникот на Чаир, Висар Ганиу на својот фејсбук профил објави дека е позитивен на Ковид 19. „По извршениот тест вчера...

Амбасадата на Република Бугарија во Македонија испратила вербална нота во која бара согласност од македонското Министерство за надворешни работи да го именува  бизнисменот Јордан Камчев за функцијата почесен конзул на Република Бугарија со седиште во Штип.

Вербалната нота од Бугарската амбасада во Скопје била испратена  на 13 април, а во  Министерството за надворешни работи била заверена во архива на 17 април.

Од македонското Министерство  за надворешни работи потврдија дека добиле вербална нота од Бугарија во која го предлагаат за нивен почесен конзул во Македонија бизнисменот Јордан Камчев и пристигнало и  барањето за егзекватура (согласност на влада и дозвола што му се издава на странски конзул за вршење на конзуларни работи на определена територија во државата во која престојува).

Во вербалната нота на Амбасадата на Република Бугарија се вели:

„Амбaсадата на Република Бугарија има чест да побара од Министерството за надворешни работи и од Директоратот за дипломатски протокол, согласност за отворање на почесен конзулат на Република Бугарија во Штип, а ги опфаќа градовите Штип, Кочани, Делчево, Зрновци, Карбинци, Македонска Каменица, Пехчево, Берово, Пробиштип, Чешиново-Облешево, Виница, и Радовиш.  Амбасадата има чест да ве информира дека г-динот Јордан Камчев е  номиниран за функцијата почесен конзул на Република Бугарија  со седиште во Штип“.

Според процедурата, барањето се разгледува во МНР, потоа се бараат мислења од Министерството за финансии и Секретаријатот за законодавство при Владата. Кога ќе се комплетира документацијата, министерот за надворешни работи го предлага кандидатот на странската земја до Владата и ако тој или таа добие одобрение, министерот за надворешни му издава егзекватура.

да во Скопје покрај барањето за именување на Камчев за почесен конзул, приложена е и негова биографија.

Според биографијата приложена во МНР, бизнисменот Јордан Камчев, е сопственик и акционер во повеќе компании:

  • КБ Аџибадем Систина
  • Аџибадем Сити Клиник во Бугарија
  • ЗК Пелагонија
  • Пелагонија Енерџи
  • Стопанска банка Битола
  • Жито Полог а.д. Тетово
  • Млекара Здравје Радово
  • Систина Нефроплус
  • Бетон-Штип а.д. Штип
  • Хотел Мериот
  • Хотел Ибис
  • Монт
  • Кара АД

Наведено е и дека зборува одлично македонски, англиски, бугарски, српско-хрватски и го владее германскиот јазик.

Актуелно

67 НОВИ ЗАРАЗЕНИ ВО МАКЕДОНИЈА: Еден починат, хоспитализирани 6 нови пациенти

Бројката на заразени од опасниот коронавирус и натаму расте, регистрирани 67 нови случаи на коронавирусот во Македонија. Еден е...

(Видео) ПОЧНА ГРАЃАНСКАТА ВОЈНА ВО АМЕРИКА?!: „Падна Рим“, им се удри ли нивниот камен од глава?!

Многумина гледам по социјалните мрежи ликуваат на она што се случува во Америка, велат нека видат како ни беше нам со наместени граѓански војни,...

ЗАВРШНИ ЗБОРОВИ НА КАТИЦА: Вилма не ме мрази туку ми љубомори, ама ако нека пукне

Дека е прљав играч, дека е злобен може да кажам. Орце се заебал, мене не можеше да ме купи. Може некој друг може да...

ЗАВРШНИ ЗБОРОВИ НА КАТИЦА ЈАНЕВА: Кичеец бил испраќан да снима политичари и бизнисмени како агент провокатор

Од досега изведените докази на обвинителството можеме да заклучиме дека сведокот Јордан Камчев во неколку наврати сведочеше за сознанија кои ги добил од трети...

НАЈKPИТИЧНО ВО ЧАИР: Состојба по населби во Скопје

Од вкупно 89 новозaболeни од Ковид-19 на целата територија на Македонија, 35 се од подрачјето на град Скопје. Распоредено по населби статистиката е следна: Чаир –...

Повеќе вести