September 29, 2020, 10:32 am

ОРЦЕ ЃОРЃИЕВСКИ: Филип Петровски не е член на ВМРО-ДПМНЕ, мислам дека е во Демократска Десница

Поврзано

ВМРО-ДПМНЕ: Вечерва Заев докажа дека е cpам за Македонија

Вечерашното гостување на Зоран Заев е срaм за Република Македонија. Срaмота е премиер да не одговори на граѓаните за...

Каде се парите?: Според Finance Think реализирани се само 193 од вкупно 550 милиони евра од трите пакети мерки

Гордана Димитриевска Кочоска, Член на ИК на ВМРО-ДПМНЕ зборуваше за сетовите на мерки кои вчера ги претстави владата на...

Јанкуловска оди во зaтвop за автомобил кој го вози и користи Зоран Заев и неговата мaфија

Гордана Јанкуловска е жpтвa на нeправдите и политичкиот пpoгон на мaфијата на Заев. Јанкуловска оди во зaтвop за автомобил...
- Advertisement -

Фракционерство не е дозволиво по статутот на ВМРО-ДПМНЕ и ние не го поддржуваме тоа, изјави Орце Ѓорѓиевски од ВМРО-ДПМНЕ одговарајќи на новинарско прашање кој е неговиот став во врска со денешната прес конференција на Филип Петровски.

-Во моментот на донесување на партиски став ние сме конзинстентни по тој став и немаме други мислења околу тоа. Она што се случи денес односно најавата за фракционерство, во нашиот статут нема предвидено такво нешто. Што значи фракционерство не е дозволиво по статутот на ВМРО-ДПМНЕ и ние не го поддржуваме тоа. И во рамките по статутот досегашен но и во рамките по статутот кој што е во до изработка од страна на експерти од нашата партија. Конкретно едно од лицата кое што го одржа пресот денес дотичниот Филип Петроски, јас колку што сум информиран Филип Петроски го нема ажурирано своето членство во ВМРО-ДПМНЕ. Тоа значи дека Филип Петроски не е член во ВМРО-ДПМНЕ и колку што ме држи меморијата мислам дека се уште е член на Демократска десница, партијата која што впрочем ја формираше лицето, така да нема конкретно Филип Петровски кредибилитет да отвора такви прашања и такви теми, изјави Ѓорѓиевски.

3 КОМЕНТАРИ

Latest News

Бугарскиот Претседател со тешки обвинувања: Бојко Борисов сака да ги фалсификува парламентарните избори

Најновите измени на изборните правила, кои беа поддржани од бугарскиот парламент, претставуваат кршење на самите правила, рече претседателот на...

(Видео) Заев бил „мотиварот“: Си призна се околу случајот „Шик Јелак“

Зоран Заев во вчерашното гостување во „само интервју“ само уште еднаш призна дека тој директно бил вмешан во скандалот помеѓу Заев и црногорскиот бизнисмен...

Разбра некој која е штетата за државата од набавката на Мерцедесот?

Универзитетскиот професот Жидас Даскаловски на Фејсбук по потврдата на затворската казна за поранешната министерка за внатрешни работи Гордана Јанкулоска прашува што се случи со...

Филипче: Нема да има кapaнтин, туку само намалување на работното време

Бројот на cmpтни случаи од кopoнавиpycoт се намалува, освен еден мал пик кој го имаше пред неколку недели, рече синоќа министерот за здравство Венко...

Пица за 10 минути, испробан повеќе пати – ги воодушеви сите

Вкусна, брза и лесна пица! ПОТРЕБНИ СОСТОЈКИ: 1 чаша јогурт 2 чаши брашно 2 лажици масло ½ лажичка сол ½ лажичка прашок за печиво ПОСТАПКА: Од брашното, солта, прашокот за печиво, маслото...

More Articles Like This