ОСМАНИ ГО РАЗОБЛИЧУВА ЗАЕВ: Многу скоро албанскиот јазик ќе биде официјален на централно ниво

Поврзано

(ВИДЕО) СТОИЛКОВСКИ: СДСМ е најголемиот кластер на кoрoнaвиpyc во државата, Зекири и Лукаревска се новите Цаца Билјановска

Најголемиот кластер во земјава е СДСМ. Нов пик имаше денес од 101 заразен граѓанин, жртви на предвременото започнување на...

СЕ СОБЛЕКЛА: Катица Јанева по долна облека влегла во Државен Завод за Ревизија

Поранешната јавна обвинитeлка Катица Јанева од Основниот Кpивичен Суд била спроведена во Државен Завод за Ревизија каде го нарушила...

ОФИЦИЈАЛНО: Скопјани, тетовчани, кумановчани и штипјани во 4 дневен карантин?!

Заради зголемениот број на ново дијагностицирани случаи со ковид-19 во земјата, денеска Министерот за здравство Доц. д-р. Венко Филипче...

Албанскиот јазик ќе стане втор службен на централно ниво во Република Македонија, ова во гостување на телевизија Алсат го најави вицепремиерот за евроинтеграции во новата Влада, Бујар Османи.

Зоран Заев иако после изборите ретерираше од она што го најави пред изборите, како што и сега ретерира од ветувањата кои ги даде после изборите и кажа дека нема да има двојазичност на целата територија, неговиот коалиционен партнер, Бујар Османи од ДУИ го демантираше. Османи кажа дека во предлог-законот кој е договорен за јазиците, се предвидува официјализирање на истиот за централна употреба.

-Јазикот кој го зборуваат над 20 проценти од граѓаните е исто така службен јазик. Што значи круцијално унапредување што треба да го донесе овој предлог-закон е од локална официјална употреба, албанскиот да го претвори во официјална централна употреба во централните институции. Тука граѓаните ќе ја видат разликата, изјави Османи.

На прашање на новинарот, тој кажа дека се надева дека законот ќе биде донесен многу брзо, дека одредувањето на датумот е техничко прашање, дека најважно било тоа што се имаат политички договор. Тој потенцираше од Владата има волја да се затвор оваа тема.

-Се надевам многу скоро. Во прашање се недели или месеци, зависи како ќе се подготвиме ние во предлогот на тој закон. Јас реков дека во овој процес на затворање на темите, процесот да биде инклузивен и во него да бидат вклучени сите. Заслуги за процето на затворање на темите треба да има и опозицијата. Ние се надеваме  на поддршка и од ВМРО-ДПМНЕ, изјави Османи.

Васко Ефтов во својата емисија „Во Центар“ уште пред повеќе од два месеци анализираше да Заев успеа да повампири барањата на албанските политички партии и да ги направи клучен фактор за носење одлуки во државата.

-Со доаѓањето на Зоран Заев да може да формира влада во Република Македонија, тој ги повампири амбициите на албанските политички партии, ја направија тиранската платформа, им се врати чаламот и сега делуваат како клучен фактор на македонската политичка сцена, СДСМ или ВМРО-ДПМНЕ мораат да ги прифатат нивните барања ако сакаат да коалицираат со нив. На тој начин не постои ниту еден сериозен политичар во Република Македонија освен Зоран Заев кој би коалицирал со албанските партии, смета Ефтов.

Зоран Заев иако подоцна ретерираше од ова ветување, како што сега тоа го прави со ветувањата за  просечна и минимална плата од 30.000, односно 15.000 денари, вети дека двојазичност ќе има и во Прилеп, град каде речиси и да не живее етнички Албанец, ќе има двојазичност. Бујар Османи, вицепремиерот во неговата Влада, сега потврди дека сепак двојазичноста ќе ја има на целата територија.

-Во Прилеп тој што учи албански јазик, иако е мал многу процентот може да добие право да учи музичко училиште на албански јазик, да напише барање на албански јазик, кажа тогаш Заев.

Актуелно

ОФИЦИЈАЛНО: Скопјани, тетовчани, кумановчани и штипјани во 4 дневен карантин?!

Заради зголемениот број на ново дијагностицирани случаи со ковид-19 во земјата, денеска Министерот за здравство Доц. д-р. Венко Филипче...

(Фото) НЕМА ПРАВДА, НЕМА МИР: Кичеец фотографиран како ужива во сонцето на охридското крајбрежје

Социјалните мрежи ги преплавија фотографии од второобвинетиот, веќе осуден за случајот „Рекет“, Зоран Милески Кичеец. Еден од главните ликови во аферата од пред еден...

ЧЕТВОРИЦА ПОЧИНАА: Потврдени 101 нов случај на ковид-19 за едно деноноќие

Четворица пациенти починаа, а 101 нов случај на ковид-19 во Македониија регистира Министерството за здравство за едно деноноќие. На Клиниката за инфективни болести и фебрилни...

ПАНИКА НА ИЛИНДЕНСКА: Вонреден состанок во Влада, можно е воведување на рестрикивни мерки

Во Влада се одржува вонреден состанок по неофицијалните сознанија дека бројката на новозаразени изнесува повеќе од 100 лица од кои 59 се од Скопје. Најголем...

АКО ЗА НЕШТО СЕ КРИВИ ГРАЃАНИТЕ, КРИВИ СЕ ШТО ВИ ВЕРУВАA!

Нова нормалност, се изнаслуша целата македонска јавност изминатите неколку недели откако се направија низа на погрешни чекори во справувањето со пандемијата на новиот коронавирус....

Повеќе вести