December 4, 2020, 3:37 pm

Османи: Преименувањето на 24 мај во ден на бугарската писменост е спpoтивно на Договорот

Поврзано

Еве кои гpaѓани ќе се вakцинираат први пpoтив Koвид 19

Приоритет во вакцинирањето против Ковид-19 ќе имаат сите здравствени работници од ковид центрите и оние коишто работат со заболени...

Земјоделците понижени: Кило тутун за литро зејтин

Триесетина тутунопроизводители од струмичко Градашорци утрово се собраа за да го искажат својот револт од досегашните ниски откупни цени...

Блokaда во Скопје и пpoтecт во 20 градови за итна ocтавка на 3aeв

ВМРО-ДПМНЕ најави дека денеска во Скопје ќе постави блокади пред Владата, пред Министерството за надворешни работи и пред Министерството...
- Advertisement -

Министерот за надворешни работи вели дека за светите Кирил и Методиј Комисијата има постигнато договор и секое отстапување е минирање на нејзината работа

За Свети Кирил и Методиј Комисијата има постигнато консензус и дефинитивен текст како да се интерпретира улогата и како да се одбележат заеднички меѓу двете држави и секое поместување од тоа што го работела Комисијата значи дека се минира целиот процес, изјави денеска министерот за надворешни работи Бујар Османи, одговарајќи на новинарско прашање каков е ставот на Владата на тоа што во бугарскиот парлемент во прво читање помина предлогот за преименување на 24 мај во ден на бугарската писменост.

„Сметам дека бидејќи е само во прво читање, по оваа комуникација сега и оваа сериозна порака, дека не бегаме од обврските од Договорот, како што не очекуваме и Бугарија да бега од своите обврски од членот 2 за поддржување на евроатлантските перспективи на земјата, и ова ќе се изменаџира“, рече Османи.

Latest News

Тешка сообраќаjна несреќа на патот Струмица – Ново село

Вкупно пет лица се повредени во сообраќајна несреќа која се случи денеска околу 13:50 на патниот правец Струмица-Ново Село,...

Еве кои гpaѓани ќе се вakцинираат први пpoтив Koвид 19

Приоритет во вакцинирањето против Ковид-19 ќе имаат сите здравствени работници од ковид центрите и оние коишто работат со заболени или сомнителни пациенти, рече на...

Земјоделците понижени: Кило тутун за литро зејтин

Триесетина тутунопроизводители од струмичко Градашорци утрово се собраа за да го искажат својот револт од досегашните ниски откупни цени по кои го продаваат тутунот,...

Блokaда во Скопје и пpoтecт во 20 градови за итна ocтавка на 3aeв

ВМРО-ДПМНЕ најави дека денеска во Скопје ќе постави блокади пред Владата, пред Министерството за надворешни работи и пред Министерството за правда од 16 до...

Бучкoвcки оди да пpeговара во Бугарија нapeдната нeдeлa

Министерот за надворешни работи Бујар Османи на денешната пре-конференција откри дека наскоро специјалниот претставник Владимир Бучковски ќе започне да остварува средби во Софија. – Предлогот...

More Articles Like This