ОСМАНИ СЕ СНАЈДЕ: Во Познањ најде пари за автопатот кон Косово

  • July 5, 2019
  • Коментари

Вицепремиерот за евроинтеграции Бујар Османи се пофали дека во полски Познањ, каде се одржуваат средбите во рамки на Берлинскиот процес, пронашол финансиер на автопатот Скопје – Блаце.

„Како координатор на проектот за имплементација на автопатот Скопје – Блаце, ми претставува вистинско задоволство што на претстојната Конференција за Западниот Балкан во рамки на „Берлинскиот процес“ во Познањ, Полска, меѓу останатите,, обезбедивме и кофинансирање на проектот Скопје – Блаце со 26,7 милиони евра, средства од WEBIF“, објави Османи.

Автопатот „Арбен Џафери“ во Косово на крајот од мај беше пуштен за сообраќај. На свечетото отворање присуствуваа голем број на владини делегации и дипломатскиот кор, како и делегација од Македонија предводена од премиерот Зоран Заев.

Претходно «
Следно »