Оставкa поради лошите изборни резултати: Иса Мустафа се повлече од функцијата претседател на ЛДК

Поврзано

Серија земјотреси регистрирани на Балканот

Регионот на Балканот последните неколку месеци забележува засилена сеизмичка активност, често и по неколку пати дневно. По земјотресот со јачина...

Германскиот министер за надворешни работи до Приштина: Прекројувањето на границите на Балканот е опacно

Германскиот министер за надворешни работи Хајко Мас рече дека во следните недели на Косово ќе пристигнат 100.000 вакцини, додавајќи...

Пpoпадна и послeдниот обид: Победничките партии не успеаја да формираат влада

Парламентарната група (ПГ) на ГЕРБ, партијата на досегашниот премиер на Бугарија, Бојко Борисов, и на Сојузот на демократските сили...
- Advertisement -

Иса Мустафа поднесе оставка денес како претседател на Демократскиот сојуз на Косово (ЛДК) за време на состанокот на раководството на партијата, по разочарувачките резултати на предвремените парламентарни избори на Косово и Метохија, пренесува Газета експрес, повикувајќи се на неименувани извори од врвот на партијата.

Според него, одлуката за оставка Мустафа им ја соопштил на членовите на раководството на партијата на почетокот на денешниот состанок.

ЛДК не победи во ниту една општина на Косово и Метохија, пренесува Танјуг.

Врз основа на пребројаните 99,23 проценти од гласовите, Демократскиот сојуз на Косово освои 102 959 гласа или 13,08 проценти и е само трета партија на власт, далеку зад Самоопределената и Демократската партија на Косово.

Според Косово преку Интернет, најсериозните кандидати за наследник на Мустафа на претседателската позиција во ЛДК се Лутфи Хазари и Кујтим Шала.

Latest News

(Видео) Пандов: Секој еден од нас треба да се разбуди и во недела пред Владата со срце и љубов да побара правда и слобода...

Претседателот на патриотскиот институт на ВМРО-ДПМНЕ Александар Пандов во денешното издание на "Неделен брифинг" на Инфомакс порача дека секој...

More Articles Like This