September 29, 2020, 9:14 pm

ОТВОРЕНА ИСТРАГА ЗА ПОЛИЦИСКОТО HACИЛCTBO ВО ФРАНЦИЈА: Главната инспекција на државната полиција (IGPN) отвори 48 истраги

Поврзано

Демант од Турција: Турските власти нeгиpaат дека собориле ерменски вoeн авион

Претставникот на турскиот претседател, Фахретин Алтун денес нeгираше дека турскиот ловец го соборил авионот на ерменските воздухопловни сили во...

Зaгинa еден пилот откако турски Ф-16 го собopи ерменскиот Су-25

Министерството за одбpaна на Ерменија објави дека турски ловeц Ф-16 собoрил ерменски авион Су-25. Како што се наведува, инцидентот се...

(Видео) Војната во полн ек: Стотици мртви за само три дена

Во досегашните речиси тридневни воени дејствија меѓу ерменските и азербејџанските сили околу спорниот регион Нагорно-Карабах, убиени се речиси сто...
- Advertisement -

Отворена е истрага поради наводна употреба на сила на припадниците на безбедносните сили во текот на демонстрациите на „Жолтите елеци“ во Франција, кои се одржуваат од 17 ноември, јавува Anadolu Agency (AA).

Локалните медиуми наведуваат дека Главната инспекција на државната полиција (IGPN) отвори 48 истраги поради тврдења за употреба на сила во текот на демонстрациите кои траат повеќе од еден месец.

Полицијата во текот на демонстрациите користеше солзавец што предизвика повреди кај неколку демонстранти. Во медиумите е објавена вест и дека полицаец во текот на демонстрациите на 1 декември употребил сила и фрлил на пат еден демонстрант, а потоа го тепал.

Во текот на протестите на „Жолтите елеци“, кои во Франција почнаа на 17 ноември, смртно страдаа 10, приведени се 4.500, а повредени се повеќе од 1.000 демонстранти.

Антивладините протести на „Жолтите елеци“ најмногу влијаеја на падот на економскиот раст, како и на трговските војни кои се водат во светот, а кои предизвикаа намалување на деловната сигурност во многу земји.

Движењето „Жолти елеци“ го носи името по безбедносните флуоросцентни елеци, кои во автомобилите мораат да ги имаат сите возачи во Франција.

Протестите започнаа кон средината на ноември против најавеното зголемување на данокот на горивото.

Latest News

91 основно и 33 средни училишта одбиeни за настава со физичко присуство

Владата денеска го усвои извештајот на Комисијата за давање согласности за организирање настава со физичко присуство во училиштата за...

Балканот-шведска маса: Албанците присвојуваат сè што сакаат – од Обилиќ до Лешница

Албанскиот премиер Еди Рама на Фејсбук ги претстави природните убавини на Македонија - Кањонот Лесница, како дел од Албанија и ја продолжи традицијата на...

Порошенко позитивен на кopoнавирус

Поранешниот украински претседател Петро Порошенко преку својот Фејсбук профил соопшти дека се зapазил со koронавирус, пренесоа британските медиуми. Поради инфekцијата, наведува Порошенко на Фејсбук, тој...

Клacтер на Институтот за рaдиологија?: Рентген техничар одел на работа со симптоми на koвид-19

Рентген техничар на Институтот за рaдиологија (рeнтген институт) е позитивен на кopoнавирус. Според првичните информации, тој доаѓал три дена на работа иако бил болeн,...

Мицкоски: Да се биде најнaпaѓаниот политичар од овие мaфијаши на власта мене ми дава мотив да истрaaм во бopбата пpoтив нив

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски во гостувањето во телевизија Телма истакна дека единствена причина поради која тој е мeта на секојдневни нaпaди е тоа...

More Articles Like This