September 18, 2021, 8:51 am

Отец Оливер со молба за вода и храна за пожарникарите и доброволците

Поврзано

- Advertisement -
- Advertisement -

Отец Оливер Петковски преку социјалните мрежи информира каква е состојбата во Пехчево по неговата посета.

-Кога би морал да ја опишам ситуацијата во Пехчево со само еден збор, тој збор би бил ТРАГЕДИЈА… Но во маката се познаваат јунаците, а изминативе денови тоа се нашите пожарникари, доброволците, но и месното население во опожарените места во Пехчево, Куманово, Кочани… кои даваат сѐ од себе да се изборат со огнената стихија во овие пеколни денови. На овие херои им е неопходна нашата помош од доброволци од цела Македонија, но потребна им е и вода, ладен чај, сокови, како и нерасиплива конзервирана храна. Да им помогнеме на нашите браќа да се изборат со пожарите на сите начини. Денес нашите волонтери повторно ќе ги посетат најкритичните жаришта за да ја достават вашата помош. Ве замолуваме и апелираме да се вклучиме и да помогнеме. Вратите на нашиот храм Свети Спас во Драчево се отворени од 07.00 часот и ќе ги очекуваме вашите донации. Бог да ве благослови, пишува отецот.

Html code here! Replace this with any non empty raw html code and that's it.

Latest News

Стотици Германци примиле вaкцинa со пoминат рок

Одделот за здравство во јужната германска покраина Баден-Виртемберг објави дека 840 дози на вакцина против корона од Модерна, на...

More Articles Like This