September 30, 2020, 10:51 am

ОТКАЗ ЗА СИНДИКАЛНИОТ ПРЕТСЕДАТЕЛ НА АГЕНЦИЈАТА ЗА ВРАБОТУВАЊЕ: Царовска брка синдикалци од работа?!

Поврзано

Солидарниот Петре Шилегов го изгради паркингот во Kомплексот клиники Mајка Tереза само за да поскапи

Повторно поскапува паркингот во рамките на Комплексот клиники Мајка Тереза, вака одлучи претпладнево мнозинството предводено од СДСМ во Совето...

Хари Kостов сведочи во „Tаргет-тврдина“

Машинскиот инжињер Јовица Ѓуричиќ, сопственик на приватна фирма денеска беше прв сведок во случајот „Таргет-тврдина”. За периодот од 2008...
- Advertisement -

Претседателот на синдикалната организација на Агенција за вработување Спасе Николов деновиве добил отказ од работното место.

За ова информираше Синдикатот на администрација и државна управа при Конфедерацијата на слободни синдикати.

Оттаму обвинуваат дека се вршат притисоци врз претседателите на синдикалните организации во јавната администрација.

Според нив Николов бил изложен на притисоци и дискриминација од неговото назначување за претседател на синдикалната организација, а посочи и дека во Агенцијата за вработување била оневозможена работата на синдикатот бидејќи паралелно е формиран уште еден синдикат во кој членуваат сите нововработени на кои со самото вработување им се давале пристапници за членство во синдикатот.

Оттука упатените велат дека ова се случува поради мешање на политиката во синдикалното движење. Или како што велат министерката за труд и социјална политика Мила Царовска е директно вклучена во ова. Според нив ова воопшто не е е оставено на слободно организирање. Потсетуваат и на вмешувањето на политиката во Сојузот на синдикати на Македонија, Дарко Димовски на што имаше реакција од меѓународните синдикални организации.

Latest News

Приведени татко и син од Кавадарци: Одгледувале Канабис и продавале марихуана

Основното јавно обвинителство Кавадарци донесе Наредба за спроведување на истражна постапка против две лица, татко и син на возраст...

Солидарниот Петре Шилегов го изгради паркингот во Kомплексот клиники Mајка Tереза само за да поскапи

Повторно поскапува паркингот во рамките на Комплексот клиники Мајка Тереза, вака одлучи претпладнево мнозинството предводено од СДСМ во Совето на Град Скопје и го...

Хари Kостов сведочи во „Tаргет-тврдина“

Машинскиот инжињер Јовица Ѓуричиќ, сопственик на приватна фирма денеска беше прв сведок во случајот „Таргет-тврдина”. За периодот од 2008 до 2015 сведокот рече дека...

CEKC CKAHДАЛ: Секретарот ме вo3немиpуваше: Слиkaј ми ја тaнгата, пpcлукот пред креветот, за да мe мотивираш за кампањата

Дарко Симиќ, близок соработник на актуелниот лидер на Демократската странка, 22-годишната Катарини Д. наводно и испраќал свои голи фотографии, барал од неа да се...

More Articles Like This