August 10, 2020, 7:10 am

ОТКАКО ИЗБРЗАА ДА ГИ УKИHAТ ОГРАНИЧУВАЊАТА: Комисијата размислува за враќање на пoлициcкиoт чаc во три македонски градови

Поврзано

Нов тест покажува кои маски се најефикасни

Група истражувачи од Универзитетот „Дјук“ создале едноставна техника за анализирање на ефективноста на повеќе видови маски за лице, кои...

НА ДЕНЕШЕН ДЕН: Во 2001-ва од пoдметнати миHи кај Љуботенски бачила 3aгинаа осум бранители на Македонија

На 10 август 2001 година во 08,00 часот на месноста викана Љуботенски Бачила на шумскиот пат меѓу село Љубанци...

НА ДЕНЕШЕН ДЕН: Во 2001-ва од пoдметнати миHи кај Љуботенски бачила 3aгинаа осум бранители на Македонија

На 10 август 2001 година во 08,00 часот на месноста викана Љуботенски Бачила на шумскиот пат меѓу село Љубанци...
- Advertisement -

Поради зголемениот број нови случаи на заразени со коронавирус во дел од скопските општини, Тетово и Штип, на денешниот состанок на Комисијата за заразни болести се разговарало за можно враќање на полицискиот час во овие три места. Според нашите извори од комисијата, критични се Чаир, Штип и Тетово.

„Се размислува да се врати полицискиот час во Скопје, Тетово и Штип, најмногу поради тоа што младите се собираат по паркови, на Водно и слично, а сендвичарите, пицериите и пекарите, сите работат и по 22 часот, практично цела ноќ“, вели еден од изворите, кој не е овластен да дава официјални изјави.

Логиката на комисијата да се врати полицискиот час само во овие три града е врз основа на податоците дека во 15 града веќе нема активни случаи, а на други места по само неколку случаи кои се држат под контрола.

Добра вест, велат извори на СДК, е што од новите случаи, 80 отсто се од познати контакти. За Чаир и Тетово велат дека се од семејни забави и се зафатени цели фамилии, а во Штип се текстилни работнички од една конфекција, но се размислува да се затворат сите конфекции на две недели, бидејќи почнале да се појавуваат изолирани случаи и по други конфекции поради заeдничкото возење во автобус на работнички од различни фабрики. Идејата е да се затворат на две недели сите конфекции кои го користеле тој превоз за да се запечати ширењето на вирусот.

Од друга страна, постои стравување дека поради зголемениот број новозаразени во главниот град, вирусот да се рашири и низ другите места, посебно што следува продолжен викенд за православните верници поради празникот Духовден в петок и можно е скопјани масовно да заминат по други градови и викендички, пишува порталот.

Latest News

Нов тест покажува кои маски се најефикасни

Група истражувачи од Универзитетот „Дјук“ создале едноставна техника за анализирање на ефективноста на повеќе видови маски за лице, кои...

Xaoc во Белорусија по изборите , во Минск пpoтести и ekcплозии (ВИДЕО)

Судири меѓу белоруската полиција и демонстрантите вчеравечер во Минск и Брест, по објавувањето на излезните анкети на претседателските избори. Долгогодишниот претседател на Белорусија, Александар Лукашенко,...

НА ДЕНЕШЕН ДЕН: Во 2001-ва од пoдметнати миHи кај Љуботенски бачила 3aгинаа осум бранители на Македонија

На 10 август 2001 година во 08,00 часот на месноста викана Љуботенски Бачила на шумскиот пат меѓу село Љубанци и село Љуботен, возило на...

НА ДЕНЕШЕН ДЕН: Во 2001-ва од пoдметнати миHи кај Љуботенски бачила 3aгинаа осум бранители на Македонија

На 10 август 2001 година во 08,00 часот на месноста викана Љуботенски Бачила на шумскиот пат меѓу село Љубанци и село Љуботен, возило на...

Ekcплозијата во Бејрут cpaмни сè околу, но во православната црква недопpeн остана олтарoт

Само 12 минути пред разорната екплозија, свештеникот Јуил Насив со децата ја напуштил неговата грчка православна црква „Свети Димитрија“ во Бејрут. По силниот удар,...

More Articles Like This