ОТКАКО НАС НЕ ИСФРЛИЈА ОД ИГРА: Бугарскиот претседател и го предлага на Русија “Бугарскиот тек”

  • May 22, 2018
  • Коментари

На Бугарија и треба директна испорака на руски гас преку Црното Море, изјави во интервју за Комерсант бугарскиот претседател Румен Радев.

 

“Да го наречеме” Бугарски Тек “. Овој пристап е диктиран од здравиот разум и барањата за енергетска безбедност и ефикасност, не само во Бугарија, туку и на целата Европската унија “, рече шефот на државата.

Според него, аспирациите на Софија не се разликуваат многу од намерата на Берлин да го реализира “Северниот тек 2”.

Бугарскиот претседател, спретпоставува дека по 2019 година Бугарија добие руски гас преку гасоводот “Турски поток” кој се гради по должината на дното на Црното Море. Меѓутоа, во овој случај, земјата ќе мора да користи транзит на гас преку Турција.

Радев пристигна во дводневна посета на Русија. Денес, тој ќе се состане со рускиот премиер Дмитриј Медведев во Москва. Во вторник ќе оствари средба со претседателот Владимир Путин во Сочи, која ќе биде прва билатерална средба на претседателите на Русија и Бугарија во последните десет години.

Претходно «
Следно »