ОТКРИЕНА ТАЈНАТА НА САРАЕВСКИТЕ ЌЕБАПИ: Овој рецепт сите ќе ви го бараат!

Поврзано

Фејсбук со нова услуга станува конкурент на Тик Ток

Фејсбук објави дека започнала услуга на кратки видеа на платформата на Инстаграм, што може да биде директен конкурент на...

Почина Рајко Дујмиќ од „Нови фосили“

Раjко Дујмиќ, хрватски музичар и водач на поранешните „Нови фосили“, кој заврши во индуцирана кома по сообраќајна несреќа, почина...

Meтодија Симоноски Мело е жива легенда кој секој го знае: Правел највкусни шеќерчиња и бил касап, а сега ужива во пензионерските денови

Веќе 24 години ужива во пензијата. Методија Симоноски (80), кого го знаат по прекарот Мело, ем правел шеќерчиња, ем...
- Advertisement -

Коренот на зборот ќебап води потекло од Персија, а во буквален превод значи пржено месо, постојат некои записи и пронајдоци кои укажуваат дека ќебапот се правел и во античка Македонија и Грција.
kebapi

Да ја скратиме приказната, ова е рецептот за највкусните и најсочни ќебапи. Искусните ќебапчии велат дека кај правењето смеса за ќебапи нема некои посебни компликации, односно дека најважен е квалитетот на месото.

За да добиете совршена смеса за приготвување на ќебапи се што ќе ви треба е 1.5 килограми јунешко месо, и половина килограм јагнешко месо, 3-4 чешниња лук, сол и две лажички сода бикарбона.

Месото исецкано на коцки добро посолете го, прелијте го со 100 ml вода и лукот кој претходно сте го исецкале. Смесата измешајте ја и оставете ја да отстои во фрижидерот преку ноќ. Другиот ден, сомелете го месото два пати, оставете го на собна температура неколку часа и потоа повторно вратете го во фрижидер. Пред да почнете со обликувањето на ќебапите, измешајте две лажички сода бикарбона, и тоа е тоа. Уживајте!

Latest News

(Видео) Еkcплозијата во Бејрут е трета најсилна еkcплозија вo историјата

Екcплозијата во Бејрут, главниот град на Либан, е трета најсилна во историјата, веднаш по експлозијата на нуkлеарни бoмби по...

По Русија и Велика Британија најави помош за Бејрут

Велика Британија објави дека ќе му помогне на Бејрут со пет милиони фунти како и дека ќе обезбеди медицинска помош и помош при потрагата...

Њујорк воведува контролни пунктови за кaрантин на влезовите во градот

Њујорк ќе постави контролни пунктови за кaрантин на клучните влезни места за да обезбеди патници од 35 сојузни држави, каде епидемиолошката состојба е неповолна,...

ВМРО-ДПМНЕ работи на формирање на Влада, но договор со ДУИ се уште нeмa

„ВМРО-ДПМНЕ работи на формирање на парламентарно мнозинство. Информации од непотврдени и непроверени извори нема да потврдуваме ниту да демантираме“ - реагираат од партијата по...

Франција гyби контрола, регистриран најголем број новозарaзени од крајот на мај

Во изминатите 24 часа во Франција се регистрирани уште 1.695 случаи на коронaвирус, најмногу од 30 мај, кога тој број беше 1.828. Вкупниот број на...

More Articles Like This