ОТКРИЕНИ ТАЈНИ: Младолики и после педесеттите: Јапонките се познати по затегната кожа на лицето, а еве што користат за тоа

Поврзано

Наташа Беквалац гoлa во бaзен

Атрактивната пејачка Наташа Беквалац(39) во провокативно издание, како вистинска морска сирена. Поп-sвездата ги „запали“ социјалните мрежи со нов пост...

Нашите баби никогаш не знаеле за стрес, а причината е едноставна

Баби или прабаби, за кого како. Често за нив размислуваме како отсекогаш делувале смирено, со благ поглед во очите...

Ова видео има 14 милиони прегледи за еден ден: „Најоткачената“ реакција на жена кога и кажаа да стави маска

Сè поголем број продавници во САД бараат од своите потрошувачи да носат маски, но некои упорно одбиваат да го...

Иако со текот на годините стануваме помудри и поисполнети, во исто време се соочуваме со брчки, дамки на кожата, сива коса …

Нема шеги со процесот на стареење. Иако со текот на годините стануваме помудри и поисполнети, во исто време се соочуваме со брчки, дамки на кожата, сива коса… На кратко, колку подобро се чувствуваме внатре, толку повеќе сме незадоволни од нашиот изглед. За да се спречи тоа, ние трошиме многу пари на пијалоци и кремови кои можат да го запрат часовникот, иако е полесно (и поевтино) да се преземе нешто од Јапонките. Тие се познати по затегнатата кожа на лицето, што го отежнува утврдувањето на нивната возраст.

Тајната е во здравата исхрана, без масло, како и рутина за нега на кожата.
Еве штоподразбира тоа:

* Пијте зелен чај: Ако сметате дека добрата нега на лицето вклучува само редовна примена на креми и кремички, не сте во право. Многу зависи од тоа што пиете и јадете. Зелениот чај го смирува и може да го намали ризикот од развој на рак, а кога станува збор за нега, спречува појава на брчки и ја штити кожата од оштетување што може да биде предизвикано од УВ зраците. Пиењето чаша зелен чај секој ден, исто така, помага при слабеење, па затоа, исто така, придонесува за младешки изглед.

* Јадете алги: Морксите алги се пријател на кожата и се многу честа појава во исхраната на Јапонците. Богати се со витамини и минерали (калциум, магнезиум, витамин К, железо, фолат). Ако ги консумирате редовно, тие ја штитат кожата од оштетување што може да биде предизвикано од сончевите зраци. Тие исто така содржат одредени антиинфламаторни компоненти кои го намалуваат отокот и црвенилото, а јодот помага во регулирање на метаболизмот.

* Масажата прави чуда: Редовните масажи се одлични за организмот, затоа што ја стимулираат циркулацијата и ги релаксираат пренапнатите мускули. Лицето не е ослободено од тоа. Можете да го масирате и сами, со тоа што прво ќе инвестирате во добар масажер за лице, со повеќенасочни валјаци. Ќе се исплати многу пати одново. Користете го секојдневно, додека гледате телевизија или читате. Ова ќе ја забрза циркулацијата, што ќе ја освежи кожата и ќе го врати нејзиниот здрав сјај. Бидејќи лицето има повеќе од 40. мускули кои доколку се напнати, го забрзуваат формирањето на брчките, со помош на масажа ќе ги опуштите, ќе се ослободите од стресот и напнатоста што го нарушуваат убавиот изглед на кожата.

* Користете благи средства за чистење: Жените во Јапонија им веруваат на природните производи повеќе од индустриските. Тие знаат колку се штетни хемикалии, исто како и прекумерното миење на лицето. Опседнати сме со отстранување на траги од масло од кожата, заборавајќи дека тие обезбедуваат хидратација. Затоа, наместо да го миете лицето со грубо средство за чистење неколку пати на ден, одлучете се за производ кој се состои од само неколку природни состојки. Измијте го лицето само еднаш на ден, пред спиење. Ако вашата кожа е мрсна, потребно е поголемо внимание, па можете да користите билни влажни марамчиња во текот на денот.

* Избегнувајте тонери: Со помош на тонер и од подлабоките пори, успеваме да „извадиме“ масло. Тие се многу корисни ако се борите против акни, но во сите други случаи се постигнува контра-ефект – кожата станува сува, така што изгледа постара. Користете „омекнувачи” наместо тонер. Јапонските жени се колнат за нив, затоа што го осветлуваат тенот и ја прават кожата мека и мазна. Нанесете мала количина од ова козметичко средство на лицето, а потоа почекајте да ги наполни брчките и кожата целосно да ги апсорбира. Потоа нанесете благо средство кое ќе обезбеди влага на кожата.

* Не заборавајте на колагенот: Јапонските жени користат креми и маски богати со колаген, а нивната исхрана се базира на супа од коска или спирулина (еден вид алги), кои се богати со овој најважен протеин во човечкото тело, одговорни за одржување на кожата затегната и млада. Пушењето, изложеноста на сонце и лошата исхрана ги црпат залихите со колаген и ако кон тоа ја додадеме и „крштеницата“, јасно е дека со текот на годините се потребни поголеми напори да се добие доволно од тоа.
* Паузирајте: Понекогаш е неопходно да го одморите лицето од козметички производи, бидејќи премногу крем може да влијае на еластичноста на кожата. Кога и да е можно, оставете ја кожата да дише, најмалку 24. часа неделно постојано. За тоа време, заштедете на шминка и лосиони, за да ги започнете нејзините механизми за природна одбрана.

Страни: 1 2

Актуелно

(Видео) Боки 13 потврди дека поднел кpивични пpoтив политичари од власта – Единствено ќе ме cпpeчaт доколку ме лишaт од живoт

Со порака дека единствен начин да го спречат е да го убијат, Боки 13 од Шутка потврди дека кривичните...

Во Македонија може да биде следен и прислушкуван секој

  Ексклузивно за Инфомакс, во емисијата „Без цензура“ гостуваше Љупчо Палевски модерен македонски дисидент и борец за Македонија. Палевски е човекот кој ја разоткри...

Заев веќе ги пакува куферите, ВМРО-ДПМНЕ води во речиси сите изборни единици

ВМРО-ДПМНЕ води со 4% пред СДСМ во анкетата спроведена од страна на институтот „Habeas Corpus“, кој разработува прашања од правниот и политички систем. Анкетата на...

Нова аудио бомба за Заев, се договарал со Мијалков и знаел дека Шилегов правел криминал во второстепена комисја за јавни набавки

На социјалната мрежа „ЈуТјуб“ се појавија нови аудио снимки, на кои се слуша гласот на Зоран Заев како разговара со непознат соговорник, а во...

(Аудио) Заев со „лажната“ Грета Тунберг зборува за Макрон, мигрантите, мариxуана

Руските пранкери Вовани Лексус на својот Јутјуб канал го објавија разговорот со лидерот на СДСМ и поранешен премиер Зоран Заев, кој мислел дека разговара...

Повеќе вести