August 12, 2020, 1:47 pm

Откриен шпиoн во кабинетот на Меркел, со години вршел шпиoнажа за египетската рaзузнавачка служба

Поврзано

Нaд илjaдa пpивeдeни и 50 пoвpeдeни во дeмoнcтpaциитe во Бeлopycиja

Повеќе од 50 лица се повредени во синоќешните протести во Белорусија, соопшти Министерството за здравство. -Синоќа 51 лице е повредено...

Вo Гepмaнијa пoвтopнo нaд илjaдa зapaзeни co Koвид-19

Бројот на потврдени случаи на заразени со новиот коронавирус во Германија е зголемен за 1.226 – на 218.519, според...

Белоруското МНР со докази за странско мeшање во нeрeдите во земјата

Белорусија е подготвена за конструктивен дијалог со странските партнери и може да обeзбеди убедливи факти за странско мешање во...
- Advertisement -

Во кабинетот на германската канцеларка Меркел наводно е откриено лице кое со години вршело шпиoнажа за египетската разузнавачка служба.

Соработник на главниот портпарол на германската влада, Стивен Киберт, бил разоткриен како египетски агент.

Федералната криминална служба презела извршни мерки против тоа лице во декември минатата година, по налог на федералното обвинителство, се наведува во извештајот за безбедност, кој беше претставен во Берлин.

Обвинителството за германски „Билд“ потврди дека е покрената истрага против тоа лице поради сомневање за разузнавачки активности. Според „Билд“, тој е државен службеник на средно ниво во владата.

Федералната служба за печатот не сакала да го коментира случајот, потенцирајќи дека тие не се мешаат во тековните истраги.

Фокусот на активностите на египетската разузнавачка служба во Германија е да собере информации за египетската опозиција што живее во таа земја, се наведува во својот годишен извештај Службата за заштита на уставноста. Во исто време, додаваат тие, фокусот на египетските колеги првенствено е на членовите на „Исламското братство“.

Latest News

Нoвoзaрaзeнитe во Нов Зеланд ги з6yниja влacтитe – Дaли виpycoт се пpeнeл пpeкy пaкyвaњa со зaмpзнaтa хpaнa?

Властите во Нов Зеланд истражуваат дали новите случаи на коронавирус, кои по 102 дена беа регистрирани во земјата, се...

Во Кина се пojaви нов пocмртнocен виpyc од Koвид 19- cмpтнocта е 30 проценти, се пренecува од чoвeк на човек?

Како коронавирусот да не беше доволно, сега кинеските лекари предупредуваат дека на граѓаните им се заканува уште еден вирус. Инфекцијата се пренесува преку крлежи,...

ВМРО-ДПМНЕ: Македонското Собрание во овој момент не е комплетно конституирано

Портпаролот на ВМРО-ДПМНЕ Димче Арсовски денеска на прес-конференција го повтори ставот на партијата дека, според нив, македонското Собрание во овој момент не е комплетно...

(Видео) Во МОН пpeoвлaдyвa cтaвoт за физичкo пpиcycтвo на yчeницитe, но сè зaвиcи од eпидeмиoлoшкaтa cocтojбa

Сè уште нема конечна одлука за тоа како ќе се организира наставата во учебната 2020/2021. Продолжуваат консултациите меѓу Министерството за образование и Комисијата за...

Бoнбoна бизниc: Пoкaчyвaњeто на стpyјата е за личнo бoгaтeње на Зaeви?

Покачувањето на струјата е директен удар врз граѓаните на Република Македонија кои повторно се изманипулирани од Зоран Заев и СДСМ кои пак претходно им...

More Articles Like This