September 29, 2020, 12:05 pm

ОТСЕГА КОМАНДУВА РУСИЈА, НЕ САД: Британските медиуми анализираат дека Русија е главен играч на Блискиот исток!

Поврзано

(Видео) СЕ ВОДИ ВИСТИНСКА ВОЈНА: Објавени нови пеколни снимки од огнениот напад помеѓу Азербејџан и Ерменија

Портпаролката на ерменското министерство за одбрана Сушан Степанјан објави видео снимка од нападот на силите на Нагорно Карабах во...

Путин ќе ја прими руската вакцина за коронавирус

Рускиот претседател Владимир Путин изјави дека ќе ја посети Јужна Кореја откако ќе прими вакцина против вирусот корона, соопшти...

Поставен е климатски часовник кој потсетува колку време ни останува да ја спасиме планетата Земја

Бројачот што секој ден ќе нè потсетува дека времето на нашата планета истекува се наоѓа во Њујорк – на...
- Advertisement -

Покрај прогнозите на западните лидери, Русија во новата година влегува како еден од клучните играчи на меѓународната сцена, пишува британски „Гардијан“

btr_rusija

Претходно, британскиот министер за надворешни работи Борис Џонсон го нарече рускиот претседател Владимир Путин „меѓународен отпадник“, а претседателот на САД Барак Обама и претскажуваше на Москва дека ќе „заглави во сириското мочуриште“. Договорот на „тројката“ која ја сочинуваат Русија, Иран и Турција за прекин на огнот во Сирија покажува дека овие предвидувања не се остварени, како и дека на Блисиот исток командува Русија, а не Америка, пишува аналитичарот на весникот Патрик Винтур.

Многумина оправдано предупредуваат дека, судејќи по претходните искуства, примирјата во Сирија се нестабилни и дека не доведуваат до мировни преговори, истакнува Винтур. Сепак, мировната иницијатива на Русија и Турција има реална основа. Во оваа ситуација се вклучени и четири битни фактори: народот во Сирија е исцрпен од војна што доведе до значајни промени во воениот однос на силите, преиспитани се улогите на клучните играчи и составот на дипломатските сојузи.

Воениот однос на силите се промени по поразот на терористот во источно Алепо, смета новинарот. Важни промени во дипломатскиот пол ќе се случат по доаѓањето на Доналд Трамп на чело на САД. Најверојатно е дека тој ќе му пружи поддршка на Башар ал Асад, отколку да им нуди помош на терористите, нешто што го правеше администрацијата на Обама. Освен тоа, најголемиот противник на сирискиот режим, Турција, одлучи да и помогне на Русија.

Терористите се во таква ситуација да можат да се ослонат само на своите сили и на земјите од Персискиот залив, што не им ветува светла иднина, со обзир на тоа дека Саудиска Арабија, откако ја виде цената на војната во Јемен, нема да преземе воена интервенција без поддршка на САД.

Русија, од другата страна, прима дипломатски и економски знаци на почит од традиционалните сојузници на САД во регионот: инвестиции на Катар, кој инвестираше во акции на „Росњефт“, иако руската компанја е под американски и европски санкции.

„И Египет е спрен да сврти нова страница во односите со Москва. Така да, пред очи им исчезнуваат препреките кон патот за мир“, истакнува аналитичарот.

Меѓутоа, тоа не значи дека Русија ќе има лесна задача да стави крај на исклучително комплицираниот граѓански конфликт, смета аналитичарот. Постојат и голем број на препреки кои треба да се совладаат. На пример, Туррција и понатаму инсистира сирискиот претседател да оди од својата позиција затоа што Москва ќе мора во преговорите да најде форма која ќе ја одложи судбината на Асад. Освен тоа, преговарачите дури сега треба да утврдат кој од бунтовниците може да го повикаат на преговарачката маса и дали може во преговорите да учествува и Саудиска Арабија, со кој Иран е во непријателство.

2 КОМЕНТАРИ

Latest News

Цеца отиде во Рим да пее на ромска свадба – евра летаа од сите страни

Познатата фолк ѕвезда Цеца Ражнатовиќ пред само неколку дена заедно со ќерка и Анастасија отпатуваа заедно во Рим. Иако многумина...

Општина Кисела Вода направи нов парк за домашни миленичиња

Општина Кисела Вода пред влезот на отворениот пливачки базен во Расадник, направи нов парк за миленици. Паркот се простира на површина од околу 420 м2,...

Велешанка се породила во такси во дворот на болницата

Утрово пред 7 часот, жена се породила во такси возило, во дворот на Велешката Болница. Бебето е здраво и живо заедно со мајката, информираа...

Агатангел pacпали: Власта не може да го сокрие фактот дека Гоце Делчев е Македонец

Во вчерашното гостување во емисијата „Што не е јасно“, Митрополит г. Агатангел посочи дека оваа власт не може да го сокрие фактот дека Гоце...

Наставник си добил воспитен ќотек од мајката на поранешната девојка

Дваесет и девет годишен тетовец пријавил во полиција дека бил нападнат од мајката на поранешната девојка. Според пријавеното, нападот се случил во училиште каде...

More Articles Like This