September 22, 2020, 3:09 pm

Официјално: Еве кога повторно ќе заигра РК Вардар во Лигата на шампиони

Поврзано

Кopoнa вo Рaбoтнички на 10 дeнa пpeд нoвaтa ceзoнa

На десетина дена пред почеток на новата сезона во македонското кошаркарско првенство, потврдено е дека има позитивен кошаркар на...

(Видео) Ѓоковиќ испиша историја во Рим и стана играч со најголем број на освоени титули од серијата 1000

Новак Ѓоковиќ го совлада Диего Шварцман во финалето на Мастерс турнирот во Рим (Италија) со 2:0 во сетови 7:5...

Бидејќи Македонија е на црвената листа на Норвека, ЕХФ го одложи мечот меѓу Вардар и Елверум

Ракометарите на Вардар в четврток нема да го одиграат мечот од второто коло од Лигата на шампионите (ЛШ) прoтив...
- Advertisement -

Eвропската ракометна федерација ги објави конечните термини за натпреварите од Лигата на шампионите, која во новата сезона ќе има малку променет формат и целосно нови денови за играње.

Нема повеќе сабота и недела, сега термините за ракометната Лига на шампионите се среда и четврток, а два фиксни термина се 18.45 и 20.45. Од десетте натпревари кои му претстојат на Вардар во есенската полусезона, мнозинството се во четврток од 20 часот и 45 минути. Исклучок е токму првиот, на гости кај Мешков Брест, кој е закажан за 16 септември, среда, од 18:45.

Следните шест кола се играат во четврток, без разлика дома или на гости, а останува единствено да се прецизира гостувањето кај Кјелце, кое треба да се случи на 25 или на 26 ноември. Полусезоната ќе заврши најдоцна досега, на 10 декември, дома против ПСЖ со Раул Гонзалес и Даинис Криштопанс.

ТЕРМИНИ ЗА ЛШ

1 коло – 16 септември
Мешков Брест – Вардар 18,45 ч.

2 коло – 24 септември
Вардар – Елверум 20,45 ч.

3 коло – 1 октомври
ПИК Сегед – Вардар 18,45 ч.

4 коло – 15 октомври
Вардар – Флензбург 20,45 ч.

5 коло – 22 октомври
Вардар – Порто 20,45 ч.

6 коло – 29 октомври
ПСЖ – Вардар 20,45 ч.

7 коло – 19 ноември
Вардар – Кјелце 18,45 ч.

8 коло – 25/26 ноември
Кјелце – Вардар

9 коло – 3 декември
Порто – Вардар 20,45 ч.

10 коло – 10 декември
Вардар – ПСЖ 20,45 ч.

Latest News

Утре ќе се одржи седница на Советот за бeзбедност на Република Македонија

Утре, 23 септември 2020 година, среда, со почеток во 12:00 часот во Кабинетот на Претседателот „Вила Водно" ќе се...

И ова го има: Изгyби на избори, а бил единствен кандидат

Во Италија во малата општина Лезина со 6.000 жители на изборите имало само еден кандидат и тоа на партијата „Лига“, Примиано Ди Мауро, но...

(Видео) Лyдницa во Матично: Peдици граѓани, откaкo две недели службата нe работеше

По пожарот во соседните канцеларии на инспекторатот за животна средина, денеска Управата за водење на матични книги пак „гори“ ама од нервоза од собраните...

Пчeнкapни мaфини за yтpинcки oбpoк

Брзи и вкусни мафини за доручек. СОСТОЈКИ: 2 мали шолји пченкарно брашно, 1 мала шолја глатко брашно, 1 мала шолја масло, 1 мала шолја млеко, 2...

(Фото) Иако ceга го негиpaaт: Учениците во Бугариja во 1948 година yчеле пpeдмет „македонcки jaзик“

Негирањето на македонската нација, историја и јазик од страна на Бугарија нема никаква основа во реалноста, со оглед на тоа што токму бугарската држава...

More Articles Like This