Охридските средношколци на улиците во градот испратија порака дека се за унитарна Република Македонија

  • March 22, 2017
  • Коментари

Охридските средношколците повторно излегоа на улиците да изразат поддршка за граѓанската иницијатива „За заедничка Македонија“.

ohrid-srednoskolci-protest-640x480

Денеска учениците од средното стручно училиште „Свети Кирил и Методиј“ од Охрид, со развеани македонски знамиња, решија порано да ги напуштат часовите, за да испратат порака дека се против разнебитување и за задржување на унитарноста на државата.

ohrid srednoskolci protest 2

Студенти и средношколци и од многу други градови секојдневно излегуваат на улиците за да кажат „НЕ“ за двојазична Македонија и дебати кои се вовед во промена на химната, знамето и грбот на Република Македонија.

Претходно «
Следно »