August 14, 2020, 12:26 am

ОХРИД ЗАОСТАНУВА ЗАД ТРЕНДОВИТЕ ВО РЕГИОНОТ: Туристичките понуди во Охрид и Струга како од минатиот век

Поврзано

Над 100.000 граѓани останаа бeз плата, пeнзија и социјална помош поради зaтворањето на Еуростандард банка

Над 100.000 граѓани кои земаа плата, пензија или социјална помош останааа бeз пари со затворањето на Еуростандард...

Важни информации за физичките и правните лица кои што биле клиенти на „Еуростандард банка“

Информации за физичките и правните лица коишто биле клиенти на „Еуростандард банка“ ад Скопје Од причина што на „Еуростандард...

Анализа на Народна банка: Храната поскапела во јули, инфлaцијата ќе оди нагоре

Храната поскапела во јули, инфлацијата ќе оди нагоре, покажуваат податоците на Комитетот за оперативна монетарна политика на Народната банка,...
- Advertisement -

Туристичките бизниси во регионите на Охрид, Струга, Дебар, Центар Жупа и Вевчани далеку заостануваат зад новитe трендови. Треба сериозно да го преиспитаат својот пазарен пристап и да ги направат понудите попривлечни за современите туристи кои бараат автентични искуства со додадена вредност.

Ова го идентификувал тимот на проектот „Воведување паметен туризам и споделена економија“ што се спроведува од декември 2017 година со финансиска поддршка од ИПА фондот за прекугранична соработка.

Проектниот тим утврдил и дека е недоволно висока свеста меѓу давателите на туристички услуги за важноста од дигитализација и ИКТ технологиите кои се применуваат во туризмот.

– Овој проект е единствен од ваков тип и е дизајниран да го подобри професионалниот развој кај клучните засегнати страни, односно индивидуалните претприемачи кои живеат и работат во целните општини: занаетчии, занаетчии, земјоделци, спортисти, кои не се вклучени директно во туристичкиот сектор. Во рамки на проектот ќе бидат вклучени и локалните туристички даватели на услуги: сместувачи, туристички водичи, локални агенции, семејни ресторани кои се веќе во туристичкиот сектор, како и јавните институции поврзани со управувањето со културното и природното наследство: музеите, галериите и националните паркови кои треба да станат дел од туристичката понуда и да се модернизираат, велат од проектот.

Целта е да се воведе концепт за развој на паметен туризам базиран на иновативна и ефикасна употреба на ендогени културни и природни ресурси и постоечки човечки капитал.

Партнери во проектот се Институтот за истражување за животна средина, градежништво и енергетика – ИЕГЕ, Асоцијацијата Локална агенција за развој – Струга, како и Општина Мат и Биолози на Албанија, од Албанија.

Latest News

Сpaмота: Пензиониран генерал прeживува гoлгoта, 10 дена со температура оставен да лeжи дома без лeкарска помош

Која здравствена институција функционира во оваа држава? Ова прашање го поставува Агрон Газафер чиј татко преживува голготa во Македонија. Тој...

Викендов останете дома, ново нeвpeме ќе ја зaфати Македонија

За време на викендот, особено во попладневните часови територијата на Македонија ќе биде зафатена од влажна и нестабилна воздушна маса која на повеќе места...

ММФ: Пандемијата ја чини глобалната економија 375 милијарди долари месечно

Пандемијата на Ковид-19 ја чини глобалната економија околу 375 милијарди американски долари месечно, објави денеска Светската здравствена организација (СЗО), врз основа на информациите од...

(Видео) Воз се зaби во автомобил близу Тетово, има и повpeдени

Возот кој сообраќал на релација Скопје – Кичево yдpил во автомобил со тетовски таблички. Во сообраќајката се повpeдeни Б.С (22) и Б.Н (39) и двајцата...

(Видео) Под опсада амбасадите на Белорусија во Москва и Киев

Врз зградата на амбасадата на Белорусија во Киев е фpлен факeл, јави дописникот на Спутник, а пpoтест е одржан и пред дипломатското претставништво на...

More Articles Like This