ОХРИД НА НОЗЕ: 23 дена охриѓани против Тиранската платформа!

Поврзано

НИКОЛОСКИ: Македонија е прва во регионот по број на пoчинaти и зapазени, а на дното по број на тестови на милион жители

Споредено со регионот, Македонија е на врвот на листата по број на пoчинати и на зaразени лица на милион...

НАД 200 ПОТEНЦИЈАЛНО ЗAРАЗЕНИ: На погpeбот на пoчинaтиoт имало околу 200 присутни луѓе

Директорот на Институтот за јавно здравје Скопје, Арбен Зибери за „Слободен печат” тврди дека семејството на пokoјникот кој пoчинaл...

ФОТО: Шекеринска гордо позира пред обелeжјата на УЧК

На социјалните мрежи се појави фотографија на која се гледа како актуелната министерка за одбрана на Македонија гордо позира...

Граѓанската иницијатива „За заедничка Македонија“ и вечерва протестираше во Охрид. Протестот и овој пат почна од плоштадот кај поранешен мини маркет, по што учесниците продефилираа по улицата „Димитар Влахов“ и булеварот „Македонски Просветители“, од каде низ чаршијата се упатија на градскиот плоштад.

ohrid-protest-2

– Повторно по 23-ти пат се собравме да дадеме поддршка против тиранската платформа, сосила наметната која демонстративно ја отфрламе. Апелирам до правдољубивниот македонски народ што побројно да даде поддршка и молам секој кој е во можност в понеделник да дојде пред Собрание во Скопје, порача во име на учесниците на протестот Никола Нанев.

Виолета Ачковска истакна дека сега е мигот да се избори последната битка за Македонија.

– Се наоѓаме во последниот чин на една драма, која започна со спорот за името, а достигна кулминација 2001 година со наводна борба за човекови права, после со шарената револуција со наводна борба за човекови права и против некаков режим. Во суштина се работи за сценарио во кое треба да се одземе државноста на македонскиот народ, а на крајот Македонија да биде претворена во бегалски камп без Македонци, рече Ачковска.

Според неа, не се работи ниту за некаква борба за човекови права, ниту за демократија, туку за погубно сценарио за федерализација на Македонија и разнебитување на државата.

Актуелно

НИКОЛОСКИ: Македонија е прва во регионот по број на пoчинaти и зapазени, а на дното по број на тестови на милион жители

Споредено со регионот, Македонија е на врвот на листата по број на пoчинати и на зaразени лица на милион...

КАСАМИ ОПАСНОСТ ЗА ЛИДЕРИТЕ: Без маска и ракавици, на иста маса со половина Свиларе

Претседателот на тетовското крило на БЕСА Билал Касами и коалиционен партнер на СДСМ и Зоран Заев, денес, спротивно на сите протоколи за заштите од...

ПОРАЗИТЕЛНИ БРОЈКИ НА СВЕТСКА БАНКА: 130 илјади граѓани во земјава ги демнее сиромаштија

Повеќе од 130 илјади граѓани од земјава до крајот на годинава ќе бидат во опасност од живеење во сиромаштија. За околу 10 отсто се предвидува...

(Видео) АЛАХ АКБАР ЕЧЕШЕ ВО КОЧАНИ: Верска позаднина на протестите во градот?!

Алах акбар ечеше по улиците во Кочани попладнево. Се поставува прашањето дали е верска позадината на протестите во градот? Првичните  информации со кои располага Инфомакс...

СОСТОЈБАТА Е СЕРИОЗНА: Покрај препораките за избори Комисијата за заразни болести ќе предложи продолжување на вонредната состојба

Комисијата за заразни болести ќе и предложи на Владата продолжување на вонредната состојба во пресрет на најавената седница на Советот за национална безбедност, што...

Повеќе вести