Охрид речиси полн за Велигденски празници

Поврзано

Делови од повеќе скопски општини утре без cтpујa

Од „ЕВН Македонија“ АД известуваат дека за утре се планирани технички зафати во електро-системот на Град Скопје и без...

Без вода населбите Козле, Жданец, Трнодол и Нерези

Од јавното претпријатие „Водовод и канализација“ информираат дека поради дефект на улицата „Лесновска“ бб (влезот на Трнодол), со прекинато...

Без вода неколку скопски улици

Без вода денеска ќе останат дел од корисниците од втора зона (околу 50 куќи) на улица „Христо Татарчев“ поради...

Сместувачките капацитети на охридско-струшката ривиера за претстојните Велигденски празници се исполнети околу 70 отсто, информира претседателот на Асоцијацијата на хотелиери Крсте Блажески.

Според него, исполнетоста за Велигден е добра и е стандардна за овој период од годината.

– За Велигден традиционално најчести гости на крајбрежјето ни се Грците, потоа имаме гости од соседството, а не изостануваат и оние од кружните тури што се задржуваат по два до три дена, истакна Блажески, јави Вечер.

Првиот човек на хотелиерите очекува одлична туристичка сезона што ќе ја надмине минатогодишната.

– Според досегашните показатели, летната туристичка сезона треба да ја надмине ланската за некој процент и да биде подобра, изјави Блажески.

Најбројни гости на ривиерата и годинава ќе бидат Холанѓаните и Белгијците. Има пад кај туристите од Турција, но нивното намалување го покрива растот кај оние од Полска.

Овој период на охридско-струшкото крајбрежје се застапени семинарите, а по велигденските празници, односно од 7-ми мај, како што информира Блажески, почнуваат првите групи гости од Холандија.

– Сега сме во период на подготовка за претстојната туристичка сезона, која веќе е почната. Штом имаме исполнетост на сместувачките капацитети над 50 отсто сезоната е почната, а очекуваме поголема исполнетост од минатата година, заклучи Блажески.

Во однос на сместувачките капацитети, тој смета дека се потребни нови современи хотели со висока категоризација, кои ќе ги задоволат потребите на гостите. Туристичката понуда најави дека ќе биде зголемена со два нови брода во Охрид, но и дека се во зачестени преговори со Владата за зголемување на охридското пристаниште и изградба на ново во Струга. (Крај)

извор: Вечер фото: ОхридПрес

Актуелно

Фокусот на идната влада ќе биде во економијата

„Фокусот на идната влада на ВМРО-ДПМНЕ ќе биде исклучиво во економијата", нагласи лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски гостувајќи во...

Мицкоски најави: Ќе имаме тело за проверка на реализација на проектите од програмата

Денес лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, г. Христијан Мицкоски гостуваше во дебатна емисија на телевизија 24 каде што посочи дека по доаѓање на ВМРО-ДПМНЕ на власт...

Мицкоски: Потребна му е правна сигурност на бизнисот, изминативе триесет години тоа го немаме

„Апсолутно во програмата зборуваме и за нови вработувања. Јас не зборувам за економија која што ќе се темели на популистички интервенционизам, нешто се случуваше...

Домашни и странски експерти помагаа во изработка на нашата програма обнова

„Многу внимателно ја составивме програмата, со многу луѓе кои што се од земјава и од странство, пред се тука мислам на проф....

Мисајловски: Наместо економски бум и Клинички центар, останаа само лагите на СДСМ и Зоран Заев

Потпретседателот на ВМРО-ДПМНЕ и носител на листата на изборната еденица 2 Владо Мисајловски, вечерва гостуваше во емисијата на МТВ каде што даде интервју и...

Повеќе вести