ОЧАЈНИЧКИ ОБИДИ НА СДСМ: Формирање на вештачка опозиција на десничари, кои се испокараа уште пред да се видат!

Поврзано

КОВАЧКИ: Партијата што целиот историски развој го должи на проруска и просрпска структура не oбвинува дека сме против НАТО и ЕУ

Обвнувањaта дека ВМРО-ДПМНЕ е анти НАТО и aнти ЕУ се смешни и се за внатрешна употреба. Партијата што целиот...

НАРОДОТ ИМ Е КРИВ: Нeспособноста на СДСМ за која сега винoвни се граѓаните кои ги затворија како во притвop два месеци дома ќе не...

Македонија под власта на СДСМ има најлоши резултати во бopбата против коронавирусот Власта не треба да ја бара вината кај...

ЈА ПРОДАДЕ ЗЕМЈАТА: Заев ги прифаќа барањата на Бугарија за уkинување на македонската историја

Факти на денот според ВМРО-ДПМНЕ: 1. Главен актер во случајот Реkeт е Зоран Заев. 2. Со барањето брзи избори Заев ќе...

Откако се помирија со реалноста и се посигурниот пораз на изборите на 11-ти декември сега СДСМ на секој начин се обидува да формира вештачка опозиција со надеж дека на тој начин ќе успее да откине некој глас од ВМРО-ДПМНЕ, а на тој начин и проектираните 63 пратенички мандати
arnaudov_balkovski
Формирањето на вештачка опозицијаод страна на СДСМ преку искористувањето на пропаднати „лидери“ кои како што вели членот на извршниот одбор на ВМРО-НП кои не успеале да добијат на цена во ВМРО-ДПМНЕ нудејќи го сопствениот ангажман, е злобна идеја која неминовно ќе резултира со распад и на овие малубројни политички ентитети.

Ваквите превирања веќе се актуелни во редовите на ВМРО-НП, каде што вчеравечер дошло до несогласувања, а во претходните неколку дена и отворени, јавни напади до членовите на ИК на ВМРО-НП кои имале намера, и биле делегирани од страна на Љубчо Георгиевски да преговараат со ВМРО-ДПМНЕ за некаква форма на заеднички настап на изборите на 11-ти декември.

[kopa_block_quote class=”e.g. kopa-blockquote-1, kopa-blockquote-2″]Непосреден повод за да отпочнат разговорите беше обидот кој многу порано го направиле дел од сегашните подржувачи на идејата за трет политички блок, кои индивидуално се понудиле на ВМРО-ДПМНЕ, но понудената стока била со многу ниска ценовна вредност. Сегашните разговори со ВМРО-ДПМНЕ се одвиваа многу коректно и со максимално почитување и од двете страни. Седнавме еден наспроти друг, секој со честа, но и гревовите на својата партија што сме ги направиле едни кон други и вмровски, достоинствено најдовме решенија за двете страни. Постојат две причини зошто се определив за ваквиот предлог. Првата е што јас сум убеден дека ние природно си припаѓаме едни со други, без оглед на некои разлики. Втората причина е длабоко емоционална но и реална, бидејќи сметам дека ВМРО и Македонија живеат во вечна симбиоза и нивниот опстанок не е можен еден без друг. Толку за моето ,,предавство,,[/kopa_block_quote]

Како што соопшти членот на ИК на ВМРО-НП Ламбе Арнаудов, идејата била нивна, а тој бил делегиран од страна на ИК и Георгиевски да ги води преговорите во име на партијата.

Според него, ова е поприродна идеја, бидејќи евентуалното коалицирање со СДСМ би било на штета на сопствената партија.

[kopa_block_quote class=”e.g. kopa-blockquote-1, kopa-blockquote-2″] Инсталацијата на Заев и Шеќеринска поаѓајки од поединечни лични интереси во нашата партија, толку беа доведени во заблуда, што неможеа да го сватат визионерското рамислување на Претседателот за севкупните односи и интереси на партијата за подолг временски период. Со ова целосно паднаа во клопката што ја подготви Заев и се ставија во корист на друга партија, а на штета на сопствената. Три месеци Заев не држеше во заложништво дека ќе има широк опозициски фронт, а потоа на најгруб начин не отфрли и без трунка срам и периз, уште си дозволи да ни попува како да мислиме и да се однесуваме. На прашањето зошто се против предлогот на ВМРО-ДПМНЕ, одговорот беше дека нив ги води гнев, омраза и сурова одмазда кон луѓето од ВМРО-ДПМНЕ, за наводните претрпени респресии кон нив. -вели Арнаудов во своето обраќање.[/kopa_block_quote]

Според информациите кои ги добивме, во моментов во воздух лебди одлуката за коалицирање со таканаречениот блок на десничарски партии составен од пропаднати луѓе и партии кои вкупно немаат доволно потписници за да регистрираат и една партија, и се надеваат дека како паразити ќе успеат да се влечат на грбот на ВМРО-НП која и онака нема поголем капацитет од неколку илијади гласови.

Конечната одлука ќе падне на следниот централен одбор на ВМРО-НП односно, доколку до петок не се потпише таканаречената коалиција, истата нема воопшто ниту да се формира.

 

 

 

Актуелно

ДО КОГА ЌЕ ГО ПУШТАТЕ ДЕВОЈЧЕТО ДОМА РАСПЛАКАНО?: Заев ја oбвини Нина Групер за лошата состојба на буџетот

Планира ли Зоран Заев да ја пyшти низ вода министерката за финансии, Нина Ангеловска? До кога ќе го пуштате...

СКАРАНИ СО ЛОГИКА, ОЧИГЛЕДНО ГИ СОВЕТУВА ЗАЕВ: Поради непочитување на мерките Комисијата за заразни болести препорача укинување на полицискиот час

Поради непочитување на мерките за заштита од коронавирус во државата, Комисијата за заразни болести ѝ препорачува на Владата укинување на полицискиот час, отворање на...

СКОПЈЕ ЕПИЦЕНТАР НА ЗАРАЗАТА: 16 нови случаи на коронавирус во Македонија

Министерството за здравство информира дека денеска Институтот за јавно здравје регистрира 14 оздравени пациенти во: Скопје-3 и Тетово-11. На Клиниката за инфективни болести и фебрилни...

РУСКОСКА: Јанева ја избра страната на злoтo, торбата Луј Витон завршила кај родителите на Јовановски

Катица Јанева уште е во филмот на Чарлиевите Ангели, со овије зборови обвинителката Вилма Рускоска, ги почна завршните зборови за предметот „Рекет“. Според неа, Јанева...

OД КАДЕ МУ ИНФОРМАЦИИ НА КУРТИ: Избори во Македонија ќе има во јули

– Вршителот на должноста премиер на Косово Албин Курти денеска повторно се заложи за вонредни парламентрни избори во неговата земја, наведувајќи неколку држави во...

Повеќе вести