Очекувам 150 илјади глacoви предност и затоа ве повикувам сите, на 15 јули да излеземе на мacoвнo рeфeрeндумскo гласање

Поврзано

(Видео) Муцунски со поддршка од Демократската Младинска заедница на Европа

Кандидатот за пратеник во изборната единица 1 на ВМРО-ДПМНЕ, Тимчо Муцунски на својата фејсбук страница сподели видео обраќање на...

Операција Атлантик

Под кодното име „Атлантик“ била водена мега разузнувачка операција за следење на сите противници на промената на името, во...

Нашата визија нуди подобри времиња за Македонија

Проектот #Обнова нуди план со кој се обврзуваме кон Вас – граѓаните. Се обврзуваме за зголемена ефикасност на државата и...

Доаѓајќи наваму малку разговаравме со граѓаните. Ги прашав што очекувате, тие ми одговорија 120 илјади разлика, а јас очекувам најмалку 150 и сум сигурен дека ќе ја направиме, порача потпретседателот и носител на листа на пратеници на ВМРО-ДПМНЕ во четвортата Изборна единица, од средбата со граѓани во Валандово.

Тој појасни дека кога се договаше нов датум за предвремените парламентарни избори, ВМРО-ДПМНЕ настапуваше со единствен услов, да се донесат здравствени протоколи кои ќе овозможат безбедни услови за граѓани, имајќија предвид пандемијата со корона вирусот.
Николоски истакна дека тие протоколи се донесоа и секој кој ќе излезе да гласа и кој ќе ги почитува протоколите, на нему нема да му биде загрозено здравјето и затоа повика намасовна, референдумска излезеност на изборите на 15 јули.

– Кога разговаравме за нов датум за избори со останатите политички партии, беше да договориме здравствени протоколи кои што ќе значат сигурно гласање за сите кои што ќе излезат на гласање. И тоа успеавме да го добиеме и успеавме да го договориме. Тоа значи дека секој еден кој што ќе излезе на гласање на 15 јули, доколку ги почитува здравствените протоколи, може да е сигурен дека здравјето ќе му биде зачувано и заштитено. Затоа ве повикувам на масовна, на огромна, на референдумска излезност на 15 јули, рече Николоски и додаде дека само така можеме да ги пратиме Заев и СДСМ на црните страници на македонската историја, која веќе ќе треба да се пишува.
Тој порача дека целта на СДСМ и Зоран Заев, граѓаните да останат дома и да бидат со свиткана кичма, додека пак целта на ВМРО-ДПМНЕ Македонија да има горди и со исправена кичма Македонци. Николоски додаде дека токму поради ова потребна е што поголема излезеност на престојните избори.

– Нивната цел е да останете дома. Нашата желба и нашата молба е да излезете во најголем можен број на гласање. Повикајтеги роднините, пријателите, комшиите, познаниците, сите кои што ги познавате. На 15 јули да излеземе масовно на гласање. Тие сакаат да сте со свиткана кичма, а ние сакаме да бидете горди Македонци. Тоа е разликата меѓу нас и нив, додаде потпретседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Александар Николоски од Валандово.

Актуелно

Операција Атлантик

Под кодното име „Атлантик“ била водена мега разузнувачка операција за следење на сите противници на промената на името, во...

(Во живо) Бoмбa на Љупчо Палевски, приcлyшкyвани и следени новинари, политичари и активисти на „Бојкотирам“

Во „Public Room“ на прес конференција, Љупчо Палевски открива дека во период пред референдумот биле прислушкувани и следени, новинари, политичари и активисти на движењето...

Брима Галуп воопшто не спровела анкета, СДСМ „води“ само на непостоечки анкети!

Новинарот Горан Момировски во емисијата „Заспиј ако можеш“ откри скандал од невидени размери споделувајќи со македонската јавност дека Брима Галуп воопшто не спровела никаква...

Мицкоски до Заев: Ќе морате да ја докажувате Вашата невиност пред cуд, одговорност мора да има

На вечерашниот тв дуел гостуваше претседателот на ВМРО-ДПМНЕ г. Христијан Мицкоски, кој зборуваше за реформите во судството, како и за одговорноста која што ќе...

Мицкоски: Cо заокружување на број 14 ќе се поддржи една поинаква Македонија од оваа која што денеска се случува

Христијан Мицкоски, лидерот на ВМРО-ДПМНЕ во дебатната емисијата на македонската телевизија посочи дека овие избори се избори во кои што се одлучува за нашата...

Повеќе вести