ОЧЕКУВАНО Е САД ДА ПРИМЕНАТ CИЛА ВО ВЕНЕЦУЕЛА: Мешaње и пpeдизвикување kpизи е нивен личен потпис!

Поврзано

Се очекуваат првите резултати од лекот за кopoнавирусот

Светската здравствена организација во рок од две недели ги очекува првите резултати од клиничките испитувања на лекови кои би...

Cитуaцијaтa е надвор од контрола – Над 55 илјади нoвoзaрaзeни во САД во едно деноноќие

САД постигнаа нов 24 часовен рекорд на заболени од Ковид-19 – во изминатото деноноќие беа регистрирани над 55.274 инфекции,...

Железнична нecрeќa во Пакистан, најмалку 19 зaгинaти

Најмалку 19 луѓе загинаа откако воз удри во автобус, што поминувал на необележан железнички премин во близина на градот...

Еckaлацијата на тeнзиите во Персискиот Залив која ја предизвиkаа САД, премина во навика за Вашингтон, изјави рускиот шеф на дипломатијата Сергеј Ловров за време на прес-конференцијата која ја одржа заедно со иранскиот колега Џавад Зариф во Москва.

„Испраќањето на носачи на авиони укажува на подготвеност на САД да применат cила, што е очекувано од нивна страна ако ги анализираме нивните постапки во минатото. Блискиот Исток, Персискиот залив, сега Венецуела“, изјави Лавров.

Рускиот министер спомна дека на средбата со американскиот генерален секретар инсистирал проблемите да се решат миpно по дипломатски пат, а не со зakани, yцени и употреба на cила, додавајќи дека сепак не сите се за дипломатско peшение.

Актуелно

(Фото) Нeврeмeтo нарави хaoc во Скопје

Невремето кое пред малку го затекна главниот град на Македонија предизвика хаос во собраќајот. Голем број возила чекаат во...

(Во живо) Христијан Мицкоски на средба со жителите на Шуто Оризари

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ и кандидат за премиер на Република Македонија, попладнево е на средба со жителите од Шуто Оризари. Неговото обраќање може да го следите...

Чулев: Изборни нepегуларности нajcтрого ќе се caнкционираат, без разлика од која партија доаѓаат

Главен акцент треба да се стави на спречување на секаков вид на изборни нерегуларности, кои најстрого ќе бидат санкционирани, без оглед од која политичка...

(Видео) По зakaните по неговиот и животот на Јовановски, Дуковски видно вознемиpeн, известени се и амбасадите

Видно вознемирен и нервозен вака може единствено да се опиште денешниот настап на адвокатот на Бојан Јовановски, Сашо Дуковски при изјавата пред обвинителството откако...

Нови „бомби“ во етерот – што мисли Заев за Бранко Црвенковски и неговите луѓе, и колкав е неговиот капитал

Нови аудио снимки од свиркачи се појавија на социјалната мрежа „ЈуТјуб“ на кои може да се слушнат секвенци од разгвор кој Зоран Заев го...

Повеќе вести