ПАДНА ПРВАТА ЖPТВA ВО ФРАНЦИЈА: 80 годишна жена погодена со солзавец во глава, пoчинaлa на лице место!

  • December 3, 2018
  • Коментари

80 – годишна жена пoчинaлa откако била погодена во лицето со димна бoмбa истрелана од полицијата за време на протестот на „жолтите елеци“ во Марсеј, Франција. Жената, со Алжирско потекло, била дома во својот стан на четвртиот спрат кога ненадејно била погодена

Според првичните извештаи, жената се обидувала да ги затвори ролетните на својот стан во моментот кога била погодена. Станот се наоѓал недалеку од местото каде што се одржуваат протестите во Марсеј.

Пријател на жpтвaта Салим Муса, адвокат кој живее во зградата отстпротива, ја опишал како „изнемоштена“ и рекол дека „жената се обидувала да ги затвори ролетните за да го избегне чадот кој се кревал од солзавците на полицијата кога била погодена од еден во лицето“.

Јавниот обвинител од Марсеј, Хавиер Тарабе ја потврдил информацијата, објаснувајќи дека жената била префрлена на итна операција во болицат „Тимоние“, а потоа во „Концепш“ каде и починала.

а

Претходно «
Следно »