September 28, 2020, 9:41 pm

ПАД НА ТРГОВСКАТА РАЗМЕНА СО БУГАРИЈА: Од македонско-бугарската стопанска комора не знаат на што се должи пaдoт, допрва ќе се анализира

Поврзано

Цената на горивата останува иста

Регулаторната комисија за енергетика информираше дека оваа недела цените на нафтените деривати ќе остане иста во однос на минатата...

Осум банки пројавиле интерес за соработка со Пошта

До крајот на месецот банките кои изразија интерес да го вршат платниот промет во единиците на Пошта треба да...

Годинава нема К-15?

Правните субјекти кои оваа година нема да остварат добивка нема да треба да исплатат К-15 на своите вработени, но...
- Advertisement -

Трговската размена на нашата земја со Бугарија, бележи пад во првиот квартал од годинава, за разлика од претходните неколку години.


На редовното годишно Собрание на македонско-бугарската стопанска комора денеска во Скопје бизнисмените и претставниците на Владата најавија дека ќе ги анализираат причините за да се види дали треба да се интервенира кај регулативата или во други области.

Според македонско-бугарската стопанска комора нема простор за паника, но велат дека прават анализи да се лоцира проблемот бидејќи во изминатите две години трговската размена помеѓу двете земји била во значителен пораст. Дека состојбата не е алармантна, уверуваат и од Владата.

Од власта се надеват дека по влез во Европската унија пад во трговската размена веќе нема да има и очекуваат уште поголем интерес од бугарски бизнисмени за инвестиции во земјава.

Latest News

(Видео) Зошто Заев е опседнат со Мицкоски?

„Вистината во 20 секунди зошто Заев е опceднат со Мицкоски и зошто наместо со економија се занимава со хотелски...

Клacтер во Џенова: 14 нови членови од екипата зapaзени со коронавирусот

Џенова потврди 14 нови случаи на коpoнавирус само еден ден по дебаклот од Наполи со 6-0 на „Сан Паоло“. На веќе заpaзените Шоне и...

Повpeдeни две лица во тешкa сooбраќајна нecpеќа во Бутел

Најмалку две лица се повpeдeни во cyдир на два автомобили вечерва во Бутел, дознава 24 Инфо. Сообраќајната нecреќа се случила на крстосницата од булеварот „Христијан...

Итна седица на Советот за бeзбедност на ОНН поради вoeниот cyдир помеѓу ерменската и азербејџанската apмија

Советот за бeзбедност на Обединети нации на барање на европските држави утре ќе одржи итна седница за Нагорно-Карабах, каде во тек е cудир помеѓу...

Макрон му се зakaни на Путин

Францускиот претседател Емануел Макрон, денеска изјавил дека Русија би требало да даде објаснување за случајот со наводното тpyeње на опозициониот лицер, Алексеј Навални или...

More Articles Like This