ПАД НА ТРГОВСКАТА РАЗМЕНА СО БУГАРИЈА: Од македонско-бугарската стопанска комора не знаат на што се должи пaдoт, допрва ќе се анализира

Поврзано

Меркел: Носам маска кога пазарувам во продавница

Германската канцеларка Ангела Меркел изјави дека носи заштитна маска на лицето кога оди во продавница. „Ако ги почитувам правилата за...

РКЕ донесе одлука, ова се новите цени на гopивaтa

Регулаторната комисија за енергетика ги соопшти новите цени на нафтените деривати кои ќе важат од полноќ Согласно одлуката, горивата поскапуваат...

Нови цени на гopивaтa од полноќ

Регулаторната комисија за енергетика денеска ќе ги соопшти новите цени на нафтените деривати кои ќе важат од полноќ. Минатата недела...

Трговската размена на нашата земја со Бугарија, бележи пад во првиот квартал од годинава, за разлика од претходните неколку години.


На редовното годишно Собрание на македонско-бугарската стопанска комора денеска во Скопје бизнисмените и претставниците на Владата најавија дека ќе ги анализираат причините за да се види дали треба да се интервенира кај регулативата или во други области.

Според македонско-бугарската стопанска комора нема простор за паника, но велат дека прават анализи да се лоцира проблемот бидејќи во изминатите две години трговската размена помеѓу двете земји била во значителен пораст. Дека состојбата не е алармантна, уверуваат и од Владата.

Од власта се надеват дека по влез во Европската унија пад во трговската размена веќе нема да има и очекуваат уште поголем интерес од бугарски бизнисмени за инвестиции во земјава.

Актуелно

МИХАИЛОВ ДО СДСМ : Господо од СДС, Вашите 5 минути поминаа, доаѓа правдата во Македонија!

После вчерашните обвинувања од страна на Кире Михаилов, партиски активист и член на ВМРО ДПМНЕ дека против него се...

Преговори нема ни годинава, Германија се пишмани

Германија, која од денеска го презема ротирачкото шестомесечно претседавање со Европската унија од Хрватска, не може да вети почеток на преговорите за членство со...

(Видео) Заев да каже за што ги пoтpoшил парите од Дака и дали го полни пpaвоcудcтвoто со негови луѓе за да бeгa од пpaвдaтa

Зоран Заев вчера призна дека се сретнал со српскиот бизнисмен кој го слушнавме како кажува дека му дал 300.000 евра. Заев мора да собере...

(Видео) Повторно дpaма во cyдницата, Боки 13 обвинyвa за намecтено cyдење

Денес во Кривичниот суд треба да започне судењето за „Меѓународен сојуз“, а на обвинителна клупа седат пратеничката Фросина Ременски и Бојан Јовановски. Овој предмет ќе...

Почнува пријавувањето за гласање на лицaтa со Koвид-19, во caмoизoлaција, бoлни, нeмoќни и хpoничнo бoлнитe

Почнува пријавувањето до Општинските изборни комисии на лицата со Ковид-19 и во самоизолација, на болните, немоќните и хронично болните за гласањето на предвремените парламентарни...

Повеќе вести