ПАЛЕСТИНЦИТЕ БАРААТ ПРАВДА ОД ХАГ: Палестина бара Меѓународниот кривичен суд да ги испита “кршења на човековите права” од страна на Израел

  • May 22, 2018
  • Коментари

Палестинското Министерство за надворешни работи побара од Меѓународниот кривичен суд да отвори истрага за израелските злодела против Палестинците, поврзани со нелегалните населби, нарекувајќи ги акциите на Тел Авив “злосторства против човештвото”.


Населбите се “единствена најопасна закана за палестинските животи, средства за живот и национални права”, се вели во соопштението на Министерството во изјавата објавено на Фејсбук. Израел го нарече потегот “циничен” и тврди дека барањето до МКС нема правна валидност.

Палестина вели дека “Израел го одржува, проширува и го штити режимот на населување со вршење на воени злосторства, злосторства против човештвото”, Палестинците не бараат одмазда, туку правда за злосторството на апартхејдот против палестинскиот народ.

Палестина го искористи своето право како држава-членка на Римскиот статут – договорот со кој е воспоставен МКС – да ја упати ситуацијата во регионот до меѓународниот трибунал. Министерството вели дека палестинскиот народ “продолжува да страда од тековни и систематски злосторства” извршени од Израел.

Палестина вели дека меѓу “тешките злосторства” извршени против нејзиниот народ се присилен преселба на население, незаконското убивање на мирни демонстранти и уривање на палестинските домови. Израелската политика за масовен произволен притвор и тортура исто така спаѓа под надлежност на судот. “Овој чекор е со намера да се осигура дека оние кои се најодговорни за овие кривични дела да бидат одговорни за своите постапки без понатамошно одложување”, велат од министерството.

Тензиите во регионот ескалираа за време на шестнеделните протести, познати како Големиот марш на враќање, во близина на границата со Газа. За време на церемонијата на отворање на Американската амбасада во Ерусалим, насилството достигна највисоко ниво во претходните недели. Шеесет палестински демонстранти беа убиени, а над 2.000 беа повредени од страна на израелските сили.

Голем број групи за човекови права го критикуваа бруталниот одговор кон демонстрантите. Амнести интернешнал ја нарече ситуацијата во Газа “уште еден ужасен пример за израелската војска која користи прекумерна сила и жива муниција на потполно непристоен начин”.

Шефот на ОН за човекови права, Зеид Раад Ал Хусеин, го обвини Тел Авив за лишување на речиси 1,9 милиони луѓе во Газа на основни права и создавање нехумани услови. “Тие, во суштина, се затворени во токсична сиромаштија од раѓање до смрт; лишено од достоинство; дехуманизирани од страна на израелските власти “, рече тој минатата недела.

Претходно «
Следно »