Палмер открива: Американска визија за Западен Балкан

Поврзано

- Advertisement -

Американскиот пратеник за Балканот Метју Палмер денес изјави дека постојаната американска визија за Западен Балкан е онаа што регионот ја смета за посветена на европската интеграција и во мир со сите соседи.

„Се надевам дека ова не е само визијата што ја имаат Соединетите држави и ЕУ за овој регион, туку е и визијата што ја имаат Западен Балкан за себе“, рече Палмер на видео конференцијата „Балкан 2021: Охрабрување на регионалното Соработка во ерата по доказите во Солун.

Тој додаде дека Соединетите држави остануваат посветени на целта за воведување на Западен Балкан во ЕУ, како и за постигнување заемно длабоко економско партнерство меѓу земјите од тој регион, јави Танјуг.

Палмер истакна дека, заедно со Мирослав Лајчак, за време на неговата неодамнешна посета на Белград и Приштина, тој сакаше да ја покаже посветеноста на Соединетите држави за олеснување на дијалогот меѓу двете страни во тесна координација со ЕУ.

Тој се осврна и на конечната пресуда против Ратко Младиќ, за која рече дека има за цел да спречи повторување на злосторствата.

Палмер исто така повтори дека американскиот претседател Џозеф Бајден потпишал санкции во врска со регионот на Западен Балкан, чија цел е борба против корупцијата и обид за зајакнување на владеењето на правото.

Во своето обраќање на конференцијата, американскиот официјален претставник потсети и на зборовите на шефот на германската дипломатија, Хајке Мас, кој на Берлинскиот процес рече дека е потребно да се постигне единство во целите на САД и ЕУ за да се нормализирање на односите во дијалогот помеѓу Белград и Приштина .

Американскиот пратеник за Балканот ја поддржа улогата на Грција во регионот на Западен Балкан, особено во односите со Македонија и продлабочување на односите со Косово.

„Грција има силна поддршка од САД и ние сакаме уште посилна соработка низ целиот регион“, рече Палмер.

Тој додаде дека во регионот постои впечаток дека ЕУ го губи интересот за изгледите за членство на Западен Балкан во Унијата и затоа е потребно да се изградат врски на доверба.

„ЕУ итно треба да го врати својот кредибилитет и да ја покаже својата сериозност за Западен Балкан во наредниот период“, заклучи Палмер.

Видео конференција „Балкан 2021: Поттикнување на регионалната соработка во пост-ковидната ера“ се одржа денес во Солун, а меѓу учесниците, покрај Палмер, беа и државниот секретар во Министерството за трговија, туризам и телекомуникации на Србија, Милош Цветановиќ, ЕИБ Потпретседателка Лилијана Павлова, министер за надворешни работи на Црна Гора Ѓорѓе Радуловиќ, премиер на привремените институции во Приштина Албин Курти и заменик директор на Европскиот совет за надворешни односи Весела Чернева.

Latest News

Бугарскиот премиер навива за Македонија на Европско

На крајот од заедничката прес-конференција со Зоран Заев, на новинарско прашање бугарскиот премиер Јанев додаде, со оглед на тоа...

More Articles Like This