October 30, 2020, 9:17 pm

Паметна одлука: Романскиот град Темишвар избра Германец за нов градоначалник

Поврзано

Расте бројот на mpтви во Турција по paзopниот зeмјотpeс

Бројот на mpтви во Турција расте по paзорниот зeмјотрес. Според последните информации, 12 лица го зaгубиле животот, а 419...

На рекорден број зaболени, се ykинува ПЦР-тестот меѓу Србија, Албанија и Македонија

Претседателот на Србија, Александар Вучиќ изјави дека биле донесени неколку важни одлуки на видео-состанокот на тема „Мал Шенген“, чија...

Двајца тинејџери пронајдени mpтви под ypнатините од зeмјотрeсот во Грција

Двајца тинејџери биле пронајдени mpтви на грчкиот остров Самос, откако зeмјотресот ги погoди Грција и Турција, соопшти денеска службеник...
- Advertisement -

Жителите на Темишвар, третиот најголем град во Романија, на неделните локални избори избраа германски државјанин за свој градоначалник во наредните четири години.

Доминик Фриц освои 54,8% од гласовите, победувајќи го досегашниот градоначалник Николае Робу, кој не успеа да го освои и третиот мандат.

Триесет и седумгодишниот Фриц е првиот странец кој бил избран за градоначалник во Романија. Тој нема ни романско државјанство, ни романски пасош. Роден е во сојузната држава Баден-Виртемберг, живеел во Берлин и работел во кабинетот на бившиот германски претседател Хорст Келер.

Фриц, кој е член на Зелените, има дозвола за постојано живеалиште во Темишвар, што, според европските закони, му овозможува да гласа и да се кандидира на изборите секаде во рамките на Европска Унија. Ова право беше вклучено во романското законодавство во 2015 година.

Ова не е прв ваков случај во ЕУ. Холанѓанецот Марцел Мајер во 2016 беше избран за градоначалник на малиот дански град Самсе.

Latest News

(Документи) Ckaндал во новата Bлада: На прв ден во Влада татко и чичко на министер добиле тендер

На првиот ден како министер во владата блиски роднини на министерот за транспорт и врски Благој Бочварски добиле тендер...

Ѓорчев: Состојбата е kaтастрофална, грaѓаните со живот ги плаќаат нeeфикасните владини мерки

Состојбата е катacтрофална и нема зборови кои што ќе можат тоа да го ублажат, да го разубават или владини мерки какви што не се...

Состојба по општини во Скопје

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 2.748 тестирања, а регистрирани се 934 нови случаи на ковид-19. Починaти се 5...

Скопје со алaрмантни 13 174 заpaзени, трицифрени бројки во речиси сите други градови во Македонија

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 2.748 тестирања, а регистрирани се 934 нови случаи на ковид-19 во: Скопје-420, Куманово-35,...

Црн рекорд: Зapaзени 934 лица од 2.748 тестирани, пoчиналe пет лица

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 2.748 тестирања, а регистрирани се 934 нови случаи на ковид-19 во: Скопје-420,...

More Articles Like This