Пандов:ВМРО-ДПМНЕ денеска го одбележа роденден на Гоце Делчев, а власта ја немаше никаде

Поврзано

Влегува во употреба новата pycka пoдмopницa „Лада“ – најсофистицирана нeнykлeapнa пoдмopницa во cвeтoт

Перспективни системи на вооружување, бешумност и незабележливост се одлика на првите сериски дизел-електрични пдоморници од проектот 677 „Лада“ која...

„Чешка армс“ го купи познатиот американски производител на opyжје „Колт“

Фабриката за оружје „Чешка армс“ објави дека го купува легендарниот американски производител на оружје Колт. „ЦЗГ стекнува 100 процентен удел...

Moли бoгa дa нe пoчнe Тpeтa Бaлkaнcka Вojнa: Уште еден кocoвски пpeмиер повика на обединyвaњe со Албaниja

Курти сака референдум за обединување со Албанија. Поранешниот косовски премиер и лидер на движењето Самоопределување, Албин Курти изјави дека на...
- Advertisement -

Александар Пандов, Претседател на Патриотскиот институт на ВМРО-ДПМНЕ во своето гостување во емисијата „ Прашањето ми е следно“ зборуваше за денешниот ден кој се слави како роденден на Гоце Делчев и посочи дека тој како претседател на Патриотскиот институт на ВМРО-ДПМНЕ заедно со Унијата на млади сили на ВМРО-ДПМНЕ положиле цвеќе на неговиот споменик. Пандов укажа дека за разлика од ВМРО-ДПМНЕ, денеска СДСМ целосно заборави на сетоа ова.

-Денес заедно со Унијата на млади сили на ВМРО-ДПМНЕ положивме цвеќе на споменикот на Гоце Делчев мислам дека супер го одбележавме. Апсолутно е дека власта и смета Гоце Делчев им смета сега на Заев и на овие кои се на власт.Заев не го нарекува Гоце Делчев револуционер кој потекнувал од територијата на Македонија. На нив им е страв да го наречат дека е Македонец, дека е роден во Македонија, дека говорел македонски јазик. Кај претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски има јасна линија, јасно сознание што е Гоце Делчев, кој е Гоце Делчев и тој од тоа ниту се срами, ниту се плаши да каже, а од друга страна Зоран Заев колку пати беше удиран по уши ако го спомне зборот Македонија, ако го спомне макеоднскиот јзик македонски народ и за тоа многу добро знааат граѓаните, истакна Пандов.

Latest News

Пopaнeшниoт гeнepaлeн ceкpeтap нa HAТO, Џорџ Робертсон – „Бугарија дa гo ykинe вeтoтo зa Македонија“

Претседателот на Евроатлантскиот клуб и поранешен министер за надворешни работи на Бугарија, Соломон Паси, го поддржа повикот на Роберсон...

More Articles Like This