January 17, 2021, 10:02 am

Пандов: Сѐ досега што е испорачано од Бугарија е максимално неприфатливо, ќе ја изгyбимe и државата и народот

Поврзано

Во светот вakцините, во Македонија фрижидерите – Филипче се пофали на Фејсбук

Цел Западен Балкан, првенствено Србија и Бугарија, освен БиХ, Црна Гора и Северна, почнаа со вакцинирање на населението против...

(Фото) За прв пат во јавноста: Аркан со синовите Војин и Вељко

На социјалните мрежи се појави никогаш досега објавена фотографија од синовите на Аркан, Војин Ражнатовиќ, како во раце го...

Го кажaa cyдбонocното ДA: Пopтпаролот на BMPO-ДПMHE pипнa во тaвчe

Портпаролот на ВМРО-ДПМНЕ, Димса Арсовски, денеска за својот роденден ја запроси својата долгогодишна девојка, Соња. Таа му го подари најубавиот...
- Advertisement -

-ВМРО-ДПМНЕ е историски европска партија, но имаме црвени линии, се досега што е испорачано од Бугарија е максимално неприфатливо, историските комисии нека си разговараат, но без мешање на политиката, потенцираше Александар Пандов, Претседателот на Партискиот институт на ВМРО-ДПМНЕ, вечерва во Канал 5 телевизија.

Пандов вели исто така дека Заев ако нема поместување во ваква ситуација ние ќе ја изгубиме и државата и народот.

Пандов критикуваше дека Бугарија нема никогаш да прифати како малцинство таму да има ниту пак македонци од 1944 година, па изјавите и политиката на Бугарија кон Мaкедонија ја процени како шовинистичка.

ВМРО-ДПМНЕ укажува и тврди дека после такви изјави на Заев, Бучковски, Османи и од другата страна на Бугарија ќе дојдеме повторно до некој Анекс или Патоказ, па мора како македонски народ да се надминеме себе, надпартиски и обединети можеме делуваме против ваквите одлуки на власта, порача Пандов.

Latest News

Додиќ: Ќе се откaжеме од 9 јануари кога САД ќе се откажат од 4 јули

Српскиот член и претседател на Претседателството на БиХ, Милорад Додик, рече дека Република Српска ќе се откаже на 9...

More Articles Like This