ПАНИКА ВО АГЕНЦИЈАТА ЗА ВРАБОТУВАЊЕ: Заразена вработена во Агенцијата, била во контакт со повеќе лица

Поврзано

Си легна на брашното, Заев ќе коалицира со Ахмети

Лидерот на СДСМ, Зоран Заев, во интервју за МИА вели дека очекува победа на изборите, па дури и поддршка...

Штипското Инфeктивнo одделение се прошири и на одделот за Нeвpологијa

Штипското Инфективно одделение од попладнево и официјално се прошири на Одделот за неврологија, кое се наоѓаше во истата зграда....

(Видео) Силјановска Давкова го честита 4-ти Јули на американскиот народ, Трамп и Брнс

Носителката на листа на ВМРО-ДПМНЕ во ИЕ 1, Гордана Силјановска Давкова со честитка за 4-ти Јули: На американскиот народ, Претседателот...

Вистинска паника владее во Агенцијата за вработување откако денеска е потврден првиот случај на позитивен вработен во оваа државна институција. Заразената вработена имала контакт со повеќе лица од Агенцијата, па логично се поставува прашањето дали ќе има нов кластер на заразени во оваа државна институција.

Претходно пример за кластер во јавните институции имавме во Македонски шуми, кластер кој резултираше со 10-тина заболени, а имаше и починати. Вработените се загрижени за своето здравје, но и за здравјето на нивните семејства. Нивната загриженост отвора и други прашања, пред се дали се почитувале мерките и препораките на Владата во институцијата. Доколку мерките во оваа државна институција не се почитувале, одговорност мора да превземе директорката на Агенцијата за вработување Билјана Јовановска која ги изложила своите вработени и нивните семејства на непотребен ризик.

Официјалните информации на Агенцијата велат дека околу 9 илјади Македонци останеле без работа за време на корона кризата, но веројатно реалната состојба е многу полоша. Дали можеби новонастанатата ситуација ќе им создаде дополнителна главоболка на граѓаните кои останаа без работа со оглед на фактот што исплатите на оние кои го загубиле своето работно место одат токму преку агенцијата?

Актуелно

Си легна на брашното, Заев ќе коалицира со Ахмети

Лидерот на СДСМ, Зоран Заев, во интервју за МИА вели дека очекува победа на изборите, па дури и поддршка...

Шokaнтнa ayдио бomбa: “Рашо одобри, се гледам со Вице, дадоа зелено светло да му се зaпaли колата, Трајче Заев даде црвен картон да...

Шокантна нова аудио бомба се појави на социјалните мрежи во која се слушаат два гласа за коисе тврди дека се на Стојче Чифлигароски, сопственик...

(Фото) Нeврeмeтo нарави хaoc во Скопје

Невремето кое пред малку го затекна главниот град на Македонија предизвика хаос во собраќајот. Голем број возила чекаат во километарски колони, возачите се нервозни...

(Во живо) Христијан Мицкоски на средба со жителите на Шуто Оризари

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ и кандидат за премиер на Република Македонија, попладнево е на средба со жителите од Шуто Оризари. Неговото обраќање може да го следите...

Чулев: Изборни нepегуларности нajcтрого ќе се caнкционираат, без разлика од која партија доаѓаат

Главен акцент треба да се стави на спречување на секаков вид на изборни нерегуларности, кои најстрого ќе бидат санкционирани, без оглед од која политичка...

Повеќе вести