ПАНИКА ВО ЗАПАДНИТЕ МЕДИУМИ: Еден проектил доволен да ја уништи Франција или Тексас – „Сатана 2“ или РС-28 Сармат!

Поврзано

ВО БOPБA ПPOТИB КOРOНAВИPУСOТ: Русија избра 50 доброволци вojници за тестирање вaкцинa пpoтив Koвид-19

Министерството за одбрана на Русија избра 50 доброволци од војниците за тестирање вакцина против коронавирусот, јави новинската агенција ТАСС. Министерството...

НЕ ОСТАВА НИШТО НА СЛУЧАЈНОСТ: Путин не е во изолација, но избегнува контакти „лице во лице“

Од Кремљ соопштиле дека Путин не е во сaмоизолација и дека активно работи, само што избегнува контакти „лице во...

ХAOC ВО РУСИЈА: Шумските пoжapи зафатија површина од 17.500 хектари

Шумските пожари зафатија повеќе од 17.500 хектари во Русија, соопшти Службата за заштита на шумите. Според податоците на регионалните шумски...

Ракетното дизајнерско биро Макејев ја декласифицираше првата фотографија од новиот Руски супер-тежок термонуклеарен интерконтинентален балистички проектил, Сармат РС-28
sarmat

„Сармат“ во моментот се доработува од страна на дизајнерското биро Макејев во градот Миас, источно од Урал, и е одговор на се позачестените закани кон Русија со поставувањето на ракетниот штит на САД во Источна и централна Европа со кој се прави обид да се поремети глобалниот стратешки баланс. Во неделата Мекејев ги објаи фотографиите за новото тајно оружје кое се планира да влезе во употреба до 2018 година.

„Сармат“ е подготвува како проектил кој ќе го замени РС-36 проектилот од семејствоот на интерконтинентални балистички проектили, кои влегоа во служба во 70-те и 80-те. Истите ќе имаат голем капацитет на носивост, а ќе имаат и можност за носење на повеќе боеви глави, односно до 10 потешки или 16 полесни боеви глави, или пак комбинација на неколку.

Многу странски безбедносни експерти највеќе се загрижени поради можноста за вооружување на РС-28 со „Проект 4202“, Руски хиперсоничен глајдер со можност за носење на боева глава, со можност да достигне брзини помеѓу Мах 7 и Мах 12.

Глајдерот се очекува да биде во фунцкија помеѓу 2020-та и 2025-та година, и ќе биде во можност да го надмине проблемот на ракетниот штит благодарение на големата брзина.

Актуелно

СРЕДЕ ПАНДЕМИЈА: Жбогар ни порача дека мораме да ги решиме сите прашања со Бугарија, ама за датум не е сигурен

Преговарачаката рамка се уште не е финализирана и не претставува јавен документ и затоа не можам да зборувам за...

ФАТЕНИ ЖИВИ-СЕ ЛАЖИРААТ БРОКИТЕ НА НОВОЗАРАЗЕНИ?!: Филипче и градоначалникот на Велес со различни бројки за новозаразени во градот

Денес 4 нови случаи во Велес од корона вирусот. Ова го соопшти денес на прес конференција градоначалникот на општна Велес Аце Коцевски. Тој истакна...

СВЕШТЕНСТВОТО ПОМЕЃУ ВЕРНИЦИТЕ И ВЛАСТА: Гласно говори молкот на МПЦ за полицискиот час за Задушница

Свешетенството во моментов се наоѓа во незгодна ситуација помеѓу помеѓу верниците и власта. Гласно говори молкот на МПЦ за полицискиот час за Задушница. Светиот архијерејски...

ДРАГАН КОВАЧКИ: Ова е крајно нeодгoвоpно однесување кон јавното здравје и животите на секој од нас, за ова се одговара кpивичнo

Ни ја забранија Задушница за да не се ширел КОВИД 19. Сите би се согласиле доколку тие мерки имаат чесна намера. Оти сите сме...

ВЛАСТА ЈА ТEPОPИЗИPA РАШЕЛА МИЗРАХИ: Луѓе во качулки ја cлeдaт екс министерката за труд и социјала

Долго време молчев на темава од причина што не сакав да посветам внимание на оние кои мислат дека со сила можат да ме заплашат...

Повеќе вести