Папата Франциск: “Cитe зeмји дa гo пoтпишaт Дoгoвopoт зa зaбpaнa нa нyклeapнo opyжje”

Поврзано

Белгија зaбpaни патувања во странство за Велигден

Белгискиот премиер Алексадер Де Кроо во петокот го изнесе временскиот план за попуштање на рестриктивните мерки за сузбивање на...

Додека ние плаќаме десетици евра, Швајцарија со бесплатни тестови за сите граѓани

– Швајцарија денеска претстави план вреден една милијарда франци кој нуди бесплатни тестови на коронавирус за своето население, како...
- Advertisement -

Поглаварот на Римокатоличката црква, папата Франциско, ги повика сите држави да се приклучат на Договорот на Обединетите нации за забрана на нуклеарно оружје, истакнувајќи дека таквата забрана е неопходна за зачувување на светскиот мир денес.

„Силно ги охрабрувам сите држави и сите луѓе решително да работат на унапредување на условите неопходни за свет без нуклеарно оружје, придонесувајќи за унапредување на мирот и мултилатералната соработка што на човештвото денес му се толку многу потребни“, рече папата Франциско, осврнувајќи се на договорот за време на неговото редовно неделно обраќање, пренесува „Ројтерс“.

Меѓународниот договор за забрана на нуклеарно оружје стапува на сила в петок и досега го ратификуваа 86 држави, а беше инициран од Меѓународната кампања за укинување на нуклеарното оружје (ИЦА), која ја доби Нобеловата награда за мир во 2017 година.

САД, Велика Британија, Франција и другите нуклеарни сили не го потпишаа договорот и ги бојкотираа преговорите што доведоа до него, соопшти агенцијата.

Latest News

Белгија зaбpaни патувања во странство за Велигден

Белгискиот премиер Алексадер Де Кроо во петокот го изнесе временскиот план за попуштање на рестриктивните мерки за сузбивање на...

More Articles Like This