ПАРИТЕ СЕ НАЈГОЛЕМ ИЗВОР НА ЗАРАЗА: Задолжително миење на рацете пред секој оброк

Поврзано

Наташа Беквалац гoлa во бaзен

Атрактивната пејачка Наташа Беквалац(39) во провокативно издание, како вистинска морска сирена. Поп-sвездата ги „запали“ социјалните мрежи со нов пост...

Нашите баби никогаш не знаеле за стрес, а причината е едноставна

Баби или прабаби, за кого како. Често за нив размислуваме како отсекогаш делувале смирено, со благ поглед во очите...

Ова видео има 14 милиони прегледи за еден ден: „Најоткачената“ реакција на жена кога и кажаа да стави маска

Сè поголем број продавници во САД бараат од своите потрошувачи да носат маски, но некои упорно одбиваат да го...

Парите буквално одат од рака на рака, па затоа на нив се собираат навистина многу бактерии. Иако повеќето се безопасни, по користење на банкнотите, рацете треба да бидат добро измиени.

 

 

 

Бактериите кои влегуваат во телото преку пукнатини во кожата, можат да предизвикаат инфекции кај луѓе со ослабен имунолошки систем.

Потребна е посебна грижа при ракување со храна. Ако допрете банкнота или монета полна со бактерии, а потоа месо, бактериите во месото можат да се размножат.

Затоа е важно да ги миете рацете триесет секунди пред да имате контакт со храната, но и после тоа.

Наспроти популарното верување, бакарот на монетите нема антибактериски ефект. Бакарот може да го спречи размножувањето на некои бактерии, но не може истите да ги уништи.

Значи, парите се еден од најголемите извори на бактерии, па токму поради тоа при секој контакт со пари, веднаш потоа убаво измијте ги рацете за да немате непосакувани последици!

Актуелно

(Cтpoгo дoвepливo)Палчо објави „kaтиљ ферман“ за Мијалков, Заев, Русковска и Кацарска во врска со организацијата на 27.април

Политичкиот аналитичар Љупчо Палевски, рано изутринава околу 01.00 часот по полноќ на својот ФБ профил објави „катиљ ферман“ составен...

(Видео) Кичеец беше повикан на давање на дополнителни информации и сознанија

На разговор, односно на давање на дополнителни информации и сознанија беше повикан Зоран Милески-Кичеец, истакнува министерот за внатрешни работи Наќе Чулев во интервју за...

(Видео) Нова бoмбa – Заев договора да пaднaт cyдcки предмети, „позадински комбинациите се правени со Катица, Оливер, со Радмила“

На социјалните мрежи, утринава, се појави нова аудио бомба на која може да се препознае гласот на поранешниот премиер Зоран Заев. Од соддржината на...

Мицкоски: Имаме преодна стратегија за да се справиме со здравствената и економската криза

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски во вечерашното интервју во емисијата Топ тема на телевизија Телма, посочи дека граѓаните ги интересира кој ќе понуди политика...

Мицкоски: Кога зборуваме за обнова пред се зборам за вредности, чесност и работа

Христијан Мицкоски, претседател на ВМРО-ДПМНЕ во гостување во емисијата Топ Тема на телевизија Телма рече дека она што го ветува ВМРО-ДПМНЕ во програмата Обнова...

Повеќе вести