January 28, 2021, 4:04 am

Паричето.мк – платформа за виртуелно вртење пита со паричка

Поврзано

Експерти предупредуваат: Ајфон12 може да биде опacен по здравјето

Ајфон 12 може да биде опасен за здравјето на луѓето кои имаат инсталирано пејсмејкери или дефибрилатори, доколку се најде...

Beднaш избpишeтe ги oд тeлeфoнoт: Google блokиpaшe 164 oпacни aплиkaции

Google блокираше 164 апликации од Play Store, а Android корисниците сега треба да ги избришат овие апликации кои можат...

(Видео)Дpoнoт нa Sony вo aкцијa:Airpeak нaскopo вo пpoдaжбa

Компанијата Sony стана дел од пазарот за дронови и го претстави Airpeak, најмалиот дрон кој може да носи камера...
- Advertisement -

Наместо групирање за претстојните празници, Стефан Алексиќ направи дигитална платформа преку која на безбеден начин секој ќе може да врти пита со паричка со своето друштво или семејство.

„Сакам луѓето безбедно да ги прославуваат празниците. Чуствувам дека сме при крај со кризава ама мора да издржиме уште малку. Се надевам дека апликацијава ќе им помогне на сите оние кои не можат да седнат на заедничка маса на престојните празници“, вели тој за Радио МОФ.

Алексиќ посочи дека нема ограничен број на учесници во делење на питата, но досега ја тестирал најмногу до 40 корисници. Ја направил при учење на нова технологија, па ова му дошло како проект за учење.

Платформата фунционира на тој начин што се внесуваат имињата на луѓето со кои сакате да ја поделите виртуелната пита, по што се извлекува дел.

Извор – Радио МОФ

Latest News

Тасевски: Според големата Финска Реформаторка родот е флуиден, легнуваш како машко, се будиш како девојче

Актерт Сашо Тасевски реагираше на контроверзните реформи во образованието кои власта планира да ги спроведе во најкраток можен рок. „Наскоро...

More Articles Like This