October 28, 2021, 6:06 am

Партијата на Путин во водство: Прелиминарни резултати од парламентарните избори во Русија

Поврзано

- Advertisement -
- Advertisement -

Единствената Русија на претседателот Владимир Путин доби 38,57 проценти од гласовите на парламентарните избори, според прелиминарните резултати на руската Централна изборна комисија, врз основа на 8,94 проценти од преброените гласови.

Според резултатите, Комунистичката партија на Руската Федерација доби 25,17 проценти од гласовите, Либерално -демократската партија на Русија 9,6 проценти, а странците Нови луѓе 7,9 проценти, пренесува ТАС С.

Изборите за руската државна дума започнаа во петокот, на 17 септември, а гласањето заврши вечерва.

Latest News

Се pacпаѓа ли парламентарното мнозинство? Пратеникот од СДСМ, Талески пред неколку дена ја понудил својата оcтавка?

Неофицијално првиот човек на СДСМ Прилеп и единствен пратеник во Собранието од градот под Марковите Кули, пред неколку дена...

More Articles Like This