ПАТРИОТИТЕ НА СУД, ПРЕДАВНЦИТЕ НА ВЛАСТ: Одложено првото рочиште на кое требаше да се судат патриоти

  • May 18, 2017
  • Коментари

Заврши денешниот обид за судење на патриотите кои на 27.април кои се обидоа да го спречат државниот удар кој во Собранието го направи СДС и ДУИ, назначувајќи го Талат Џафери како спикер

sud-patrioti

На судењето беа останати осуммина обвинети за учество во толпа: Димче Христовски, Данилчо Василевски, Стојан Павловски, Борис Мутков, Марјан Стојановски, Виктор Настев, Александар Стојчев и Мирче Цветановски. На судењето дојдоа и над 20 оштетени, главно повредени припадници на собраниското обезбедување и припадници на специјалните полициски сили.

Истото е одложено поради отсуство на Ангеле Зафировски, инаку повозрасен човек болен од рак.

Патриотите се товарат за учество во толпа, дело за кое е предвидена затворска казна од три месеци до три години.

Стотина поддржувачи утринава во знак на револт се собраа пред Кривичниот суд во Скопје денес.

Претходно «
Следно »