August 13, 2020, 3:16 am

Педесет и две години од cмpттa на Мито Хаџивасилев-Јасмин

Поврзано

Џафери до Пендаровски: Мандат не се дава со најави преку медиумите, мандат се дава со мнозинство во Собранието

Oткако претседателот на државата, Стево Пендаровски, најави дека утре ќе му го додели мандатот за составување на нова Влада...

Освен премиерската функција, Ахмети ги бара ресорите за внатрешни работи и финансии, УЈП и НБРМ

Покрај барањето Насер Зибери да биде премиер во првата од четирите години од мандатот на идната влада, Али Ахмети...

Рekeт ја затвори Еуростандард банка?

Ова е двојна игра од страна на Народна банка на Македонија“. Ова за Фактор првично го изјави бизнисменот Трифун Костовски,...
- Advertisement -

На денешен ден во 1968 година, пред 52 лета, во 46 година од животот, во местото Брела, Хрватска, ненадејно починал Мито Хаџивасилев-Јамин, револуционер, публицист и политичар од Кавадарци. За ова денеска потсети историчарот Петре Камчевски.

Роден бил во Кавадарци во 1922 година, каде завршил нижа гимназија, а гимназија во Битола. Во 1937 година станал член на СКОЈ, а во 1940 член на КПЈ. Се запишал на Правниот факултет, но отпочнувањето на војната го спречила да го продолжи образованието.

Јасмин бил еден од најактивните организатори на НО движење во Тиквешијата. Учествувал во формирањето на првиот партизански одред во Тиквешијата во 1941 година и ја читал партизанската заклетва, а истата година станал и член на МК на КПЈ за Кавадарци, а бил и секретар на МК на СКОЈ во Кавадарци. Во 1942 година ги уредувал весниците „Воено комунике“ и „Политички листок“. Учествува во формирањето на партизанскиот одред „Добри Даскалов“ и баталјонот „Страшо Пинџур“, а во декември 1943 година бил заменик политички комесар на Втората македонска ударна бригада, раскажа Камчевски, како хроничар на Кавадарци и Тиквешијата.

По војната ги уредувал весниците „Социјалистичка зора“ и „Партиски живот“. Во 1952 година бил избран за пратеник во Собранието на СФРЈ, а бил и главен и одговорен уредник на весникот „Нова Македонија“.

Во мај 1967 година Јасмин бил избран за претседател на Собранието, а на таа функција го затекнала и смртта на 1 август 1968 година.

Напишал и објавил голем број на трудови меѓу кои „Одраз израз“, „Противречностите на социјализмот“, „Свртени кон човекот“, „Социјалистичка распределба спрема трудот“, „Голема историска пресвртница“ и многу други.

Latest News

Џафери до Пендаровски: Мандат не се дава со најави преку медиумите, мандат се дава со мнозинство во Собранието

Oткако претседателот на државата, Стево Пендаровски, најави дека утре ќе му го додели мандатот за составување на нова Влада...

Освен премиерската функција, Ахмети ги бара ресорите за внатрешни работи и финансии, УЈП и НБРМ

Покрај барањето Насер Зибери да биде премиер во првата од четирите години од мандатот на идната влада, Али Ахмети од Зоран Заев бара и...

Рekeт ја затвори Еуростандард банка?

Ова е двојна игра од страна на Народна банка на Македонија“. Ова за Фактор првично го изјави бизнисменот Трифун Костовски, сопственик на Еуростандард банка, за...

Одредена цената на руската вaкцина, се очекува и поевтинување со зголемување на побарувачката

Цената на руската вакцина пpoтив кopонавирус за меѓународниот пазар првично ќе биде најмалку 10 долари за две дози, изјави претседателот на Управниот одбор на...

Над 800 лица починaлe откако пиеле средства за чистење како лeк за кopонавирус

Поради дeзинформации поврзани со новиот koронавирус во светот починaa најмалку 800 луѓе, се наведува во студијата објавена во Американското списание за тропска медицина и...

More Articles Like This