ПЕКОЛНИОТ ПЛАН НА СДСМ: Ако Иванов не ги потпише уставните измени следува импичмент!

Поврзано

Секој што се обидува да го негира фактот дека Гоце Делчев е македонец, се обидува да го фaлсифиkува коренот на македонецот

Тимчо Муцунски кандидат на ВМРО-ДПМНЕ за пратеник во Првата изборна единица и меѓународен секретар на партијата, на вечерашната дебата...

Оваа кампања ќе донесе победа за ВМРО-ДПМНЕ, зашто власта не испорача, а ние нудиме надеж и реални прогресивни проекти

Тимчо Муцунски кандидат на ВМРО-ДПМНЕ за пратеник во Првата изборна единица и меѓународен секретар на партијата, на вечерашната дебата...

Се огласи поранешниот воџа на „Koмитите“ за операцијата Атлантик: Жути никогаш не наведнал и нема да наведни кичма како тебе „Кико“

Љупчо Палевски попладнево на прес конференција со јавноста сподели документи и докази за следење на македонски граѓани поради наводен...

СДСМ се погласни со засега индиректните закани упатени на адреса на претседателот на Македонија, Ѓорге Иванов, дека ако не ги потпише уставните измени ќе следи барање за негово отповикување, пренесува Магазин.

Ако претседателот на Македонија Ѓорге Иванов не го потпише указот за ратификација на договорот од Преспа, тогаш се најверојатно е дека ќе бидеме приморани да иницираме постапка за негово отповикување односно утврдување на одговорност и нормално, со тоа и негово предвремено политичко пензионирање.

Ова како изјава е пласирано од висок партиски функционер на СДСМ, но и пратеник во Собранието на Република Македонија на прашањето: Што ако Иванов не го потпише указот за ратификација на договорот од Преспа?

Ние немаме време за губење, а Македонија и нашите граѓани не смеат да бидат блокирани на патот кон ЕУ и НАТО. Ова е историска шанса. Тоа го покажаа 80 пратеници во највисокиот законодавен дом, Собранието на Република Македонија. – смета високиот функционер од СДСМ.

Изјавата ја пренесуваат провладини медиуми а под функцијата се крие или Михамед Зеќири како потпретседател на СДСМ или Александар Кирацоски како Генерален Секретар на партијата.

Ако е потребно повторно да се инаетиме, тогаш не губи никој од владејачкото мнозинство, туку губиме скапоцено време како народ и држава. Веруваме дека претседателот ќе покаже одговорност за тоа каква шанса ни е понудена, но и за тоа дека сега е времето кога мора да се носат храбри одлуки. Да, не е лесно, но не постои полесен пат. – вели изворот и притоа додава: Во спротивно, ќе мораме да се соочиме со нова пречка, која е реално надминлива, но поради која само би можеле да се зголемат, а не намалат тензиите и поделбите.

Актуелно

Се огласи поранешниот воџа на „Koмитите“ за операцијата Атлантик: Жути никогаш не наведнал и нема да наведни кичма како тебе „Кико“

Љупчо Палевски попладнево на прес конференција со јавноста сподели документи и докази за следење на македонски граѓани поради наводен...

(Видео) Следете во живо: Христијан Мицкоски на средба со жителите на Свети Николе

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски денеска оствари средба со жителите на Свети Николе. Проследете го во живо неговото обраќање: https://www.facebook.com/iNFOMAX.mk/videos/602440627318143/

(Документи) Митовски: Ова е тepористичка држава

Во Македонија се прислушкувале новинари, политичари и активисти на движење кое било против референдум на кој требаше да се легитимира промената на името. За...

120 нови случаи на Koвид 19 во Македонија

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 1367 тестирања, а регистрирани се 120 нови случаи на ковид-19 во: Скопје-63, Куманово-4,...

Операција Атлантик

Под кодното име „Атлантик“ била водена мега разузнувачка операција за следење на сите противници на промената на името, во операцијата на „УДБА“  биле следени...

Повеќе вести