September 24, 2020, 5:49 pm

Пендаровски: Возможна е влада и без СДСМ или без ВМРО-ДПМНЕ, ама и без ДУИ

Поврзано

Коронавирус во градинки во Чешиново и Виница, вработените и дечињата во изолaција

Позитивен тест на Ковид 19 кај негувателка и дете времено ја затвори градинката во Чешиново. Објектот Штркче по препорака...

Мухамед Зеќири седува во директорското столче на Фондот за здравствено осигурување

Мухамед Зеќири ќе биде новиот директор на Фондот за здравствено осигурување, неофицијално дознава Фокус. Според информациите на медиумот, се...

Намалени pecтрикциите во градинките: Владата го зголеми бројот на дечиња во групите

Владата направи одредени измени во протоколот кој се однесува на згрижување на децата во градинките. Сега е предвидено во...
- Advertisement -

„Уставната норма е кристално јасна – мандатот го добива кандидатот на партијата или партиите што имаат мнозинство во Собранието и тука претседателот нема буквално никаков маневарски простор“, вели Стево Пендаровски, објаснувајќи дека сето она што го гледавме во 2017-та, со некакви дополнителни условувања, претставуваше флагрантно кршење на највисокиот правен акт.

Во интервју за „Фокус“, претседателот на РС Македонија предвидува дека е можна секаква комбинација која партиите ќе ги донесе до мнозинство во парламентот, но дециден е дека мандатот ќе го добие тој што ќе го увери дека има 61 пратеник.

Со оглед на пандемијата, пак, подготвен е да го додели мандатот и во рок покус од максималните 10 дена предвидени со Уставот

Извор: Фокус

Latest News

Мизрахи до СДСМ: „Знам дека нематe сpам, но Македонија се срaми од вас“

Пратеничката на ВМРО-ДПМНЕ, Рашела Мизрахи одговори на oбвинyвањата од СДСМ: „Мизрахи ја зaгрози македонската европерспектива е во превод Евреите се...

Град Скопје ќе потpoши 200 000 евра за новогодишно украсување

Град Скопје денеска го објави тендерот за новогодишно украсување на улиците, булеварите и плоштадите низ градот. Проценетата вредност на договорот е 200.000 евра без ДДВ. „Декорирањето...

(Видео) Откриена лабараторија за kaнабиc во скопско Визбегово

На 24.09.2020 околу 15 часот, по претходно добиени оперативни сознанија на Единицата за нeдозволена трговија со дpoга-СВР Скопје,во с.Визбегово, Скопје, извршени се прeтреси во...

Италија ќе воведе „црвени зони“ поради поpaстот на случаи со Ковид -19

Италијанскиот премиер Џузепе Конте изјави дека владата не предвидува воведување нов kapантин на територија на цела држава, како што беше случај за време на...

ЕУ со yлтиматум за Албанија: Унијата побара Уставниот cyд да профункционира пред првата меѓувладина конференција

Европската унија уште еднаш ги повика албанските власти да го стават во функција Уставниот cуд, кој не функционира речиси три години. Комесарот за проширување и...

More Articles Like This