October 29, 2020, 11:54 am

Пендаровски да не измислува флоскули и да застане на страна на македонскиот народ, неговата историја, идентитет и најголемиот јунак Гоце Делчев

Поврзано

Оставки веднаш: Имаме 870 зaболени и 14 починaти за еден ден поради нeспособноста на Комисијата за заpазни болeсти

Македонија со Венко Филипче на чело на здравcтво pyши нeгативни рекорди. Бројката од 870 зaболeни за само еден ден...

Во градинките 86 зaболени вработени и 26 позитивни деца, во изолација 484 деца

Министерката за труд, Јагода Шахпаска, на денешната прес-конференција потврди зошто политиките и протоколите на власта се целосно промашени и...

Ѓорѓиевски: “Ceкoj нaпaд вpз пpeтceдaтeлoт Мицкоски е диpeктeн нaпaд вpз ВМРО-ДПМНЕ”

Изминатиов период зачестија шизматичните изјави на расколниците од ВМРО-ДПМНЕ и нивниот пастир Заев, а насочени во интерес на директен...
- Advertisement -

Граѓанската опција за Македонија излезе со соопштение за јавносто и медиумите по повод вчерашната изјава на Претседателот на државата, Стево Пендаровски во контекст на славењето и чествувањето на ликот и делото на револуционерот Гоце Делчев.

Во продолжение ви го пренесуваме соопштението во целост:

Граѓанската Опција за Македонија-ГРОМ е изненадена од претседателот Пендаровски со каква леснотија на вчерашната прес-конференција вели дека ние македонците сме требале да бидеме среќни и задоволни што други народи на Балканот сакале да слават наши херои.

Јавно го прашуваме претседателот Пендаровски, зошто грците не беа среќни затоа што и ние го славиме, го почитуваме и му подигнавме споменик на најголемиот војководец во историјата на човештвото Александар Македонски.

Зошто Господине претседателе ние треба да бидеме среќни ако некој се радува на нашето, а ние не смееме да се радуваме на „нивното“. Зошто зборуваме за градење на добрососедски односи во кои ние македонците до бескрај ќе правиме отстапки, а соседите ќе излегуваат со нови и нови барања и тоа требало нас да не прави среќни.

Очигледно дека претседателот Пендаровски, Зоран Заев и раководството на СДСМ се среќни што се на власт, ги трошат народните пари, ги уживаат привилегиите а за возврат го распродаваат националното, историското и културното достоинство на македонците. Каква е тоа држава во која претседателот и владата се среќни што прават отстапки, а го прават тажен и понижен сопствениот народ.

Граѓанската опција за Македонија-ГРОМ го повикува претседателот Пендаровски да се совземе, да не измислува флоскули и кажува шарени лаги туку да застане зад сопствениот народ, неговата историја, идентитет и најголемиот јунак Гоце Делчев.

Latest News

Пpивeдeн кpaдeц oд Тетово, pacчиcтeни 15-тинa тeшkи кpaжби

Полициски службеници од Секторот за внатрешни работи Тетово вчера (28.10.2020) околу 11.50 часот на улица „Браќа Миладинови“ во Тетово...

На Милчин му пykна филмот: Mopничава е лecнотија со која 3aeв го pacпродава она што не е негово

Морничава е леснотијата со која Заев го распродава/раздава она што не е негово, напиша граѓанскиот активист Владимир Милчин на социјалните мрежи. Морбидно е тоа што...

На листата на Haјлоши фотошоп фотографии во светот, се најде и таа- Јелена Кapлеуша

Сите понекогаш користат филтри на социјалните мрежи за да изгледаат најдобро на своите фотографии, но понекогаш желбата за добра фотографија излегува од контрола и...

Тема Koвид 19, почна седницата на советот за безбеднocт

Почна седницата на Советот за безбедност на Република С. Македонија во претседателската „Вила Водно“, на која ќе се расправа за актуелната состојба со пандемијата...

Ако се собepeте повеќе од 4-ца после 22 часот ќе си платите 500 евра kaзна

Со измените на Законот за заштита на населението од заразни болести усвоени синоќа од Собранието, забрането е групирање на повеќе од четири лица на...

More Articles Like This