January 22, 2021, 3:45 pm

ПЕНДАРОВСКИ НАЈАВИ: Ако станам претседател ќе делам ордени на заслужни граѓани!

Поврзано

Paмковните на Гpyби ќе клaтaт вpaта во MBP, УJП, Цapина и Државно пpaвобpaнитeлcтво

Вработените според рамковниот договор, кои со години седеа дома и земаа плата, или поточно 1.349 службеници ќе бидат распоредени...

500 eвра плата дури во 2024 според проекциите на министерството за финансии

Согласно проекциите на Министерството за финансии за растот на платите во наредните 4 години, повеќе од сигурно е дека...

Груби: Убеден cyм дека попиcoт во април ќе се одpжи

Убеден сум дека пописот ќе се спроведе во април оваа година, изјави денеска на прес-конференција првиот вицепремиер Артан Груби. Груби...
- Advertisement -

Кандидатот за претседател на СДСМ и коалицијата, Стево Пендаровски при денешната посета на Мултимедијалниот центар „Киро Глигоров“ во Штип најави дека ќе иницира воведување орден „Киро Глигоров“.

Најави дека орденот, ако тој биде претседател, ќе се доделува на заслужни граѓани, кои, како што рече, дале голем придонес за миpот и бeзбeдноста на државата.

-Политиките на Глигоров се пример, показател колку е важно за една држава да го задржи вистинскиот правец на движење за нејзината иднина, вели Пендаровски.

Тој забележа дека неговата најголема гордост е што имал чест да го познава првиот претседател на независна и самостојна Македонија, Киро Глигоров.

-Исклучителен човек, политичар и државник. Неговата улога во осамостојувањето и меѓународно признавање на нашата држава е бесценето. Во услови, кога на територијата на бившите југословенски републики, војната беше на прагот, Глигоров изоде тежок и трнлив пат до конечно од федерацијата и мирно осамостојување на нашата држава, рече Пендаровски.

Latest News

Мицевски: ВМРО-ДПМНЕ ce сpeтнa со евроамбасадорот Гир, бeшe зaпoзнaeн co лoшoтo влaдeeњe нa влacтa

Денес, имавме средба со неговата екселенција, евроамбасадорот Дејвид Гир со кој што разговаравме за актуелните случувања и предизвици со...

More Articles Like This