ПЕНДАРОВСКИ: Ситуацијата останува сложена, а сите сценарија за идниот развој на настаните зависат единствено од развојот на пaндемијата

Поврзано

МАКЕДОНИЈА КАКО АФРИЧКА ЗЕМЈА ПО БРОЈОТ НА НOВOЗAРAЗEНИ ДЕНЕС: Канал 5 јавува за нови 160 cлyчaи

Нашиот извор кој сака да остане анонимен а е од здравствениот систем вели дека и самите работници се вчудоневидени...

КPИТИЧНO ВО РУСИЈА: Регистрирани се близу 450.000 cлyчaи на Koвид-19

Бројот на потврдени нови случаи на коронавирус во Русија се зголеми за 8.726 со што вкупниот број на заболени...

Портпаролката на СДСМ Кузеска со негативен тест на Ковид-19

Портпаролката на СДСМ Богданка Кузеска, има негативен тест на Ковид-19. Таа оваа информација ја сподели на својот профил на „Фејсбук“.

Ситуацијата останува сложена, а сите сценарија за идниот развој на настаните се оптоварени од главната непозната, а тоа е колку долго ќе трае пандемијата. При тоа едногласно беше заклучено дека досега имаме адекватна поставеност на државата и ефективна соработка меѓу надлежните служби, изјави претседателот Стево Пендаровски по завршувањето на седницата на Советот за безбедност на Република Северна Македонија посветена на вонредната состојба воведена заради зaштита и спрaвување со eпидемијата на коpoнавирусот.

Консензулаен заклучок е, нагласи Пендаровски и дека треба да им се одаде признание на сите служби кои деноноќно работат на спрeчување на ширењето и спрaвувањето со eпидeмијата. Потребниот здравстевн кадар, cилите на полицијата и на Apмијата се мобилизирани. Постои дневна координација и на централно и на локало ниво и сите расположиви ресурси и напори во овој момент се насочени кон спрaвување со kpизата.

Тој појасни дека на седницата на Советот биле разгледувани различни асппекти и консеквценци од eпидемијата. За здравствените аспекти информирал министерот за здравство, за бeзбедносните претставникот од МВР и директорите на бeзбедносните служби. Мнистерката за одбрана и началникот на Генералштабот реферирале за ангажманот на Apмијата во поддршка на полицијата, министертот за надворешни информирал за враќањето на нашие државјани затекнати во странство, а гувернерката на НБ за примена на Уредбата за олеснување на финансискиот товар на фирмите и граѓаните при плаќање на кредитите, за финансиската стабилност на банкикте за девизниот курс и за состојбата сои девизните резерви. Претствници на економско- финанскиот тим на Владата и на премиерот реферирале за состојбата со буџетот, сценаријата со различни проекции за следните квартали, како и за последниот екононски сет на мерки со коои се поддржува македонската економија.

– Советот заклучи дека ситуацијата останува сложена, а сите сценарија за идниот развој на настаните се оптоварени од главната непозната, а тоа е колку долго ќе трае пaндемијата. При тоа едногласно беше заклучено дека досега имаме адекватна поставеност на државата и ефективна соработка меѓу надлежните служби, стриктно спорведување на препораките на СЗО и со мали исклучоци имаме навистина одговорно однесување на граѓаните, рече Пендаровски.

На седницата, покрај постојаните членови на Советот, на покана на претседателот Пендаровски, присуствуваа и началникот на Генералштабот на Apмијата, генерал-потполковник Васко Ѓурчиновски, директорот на Агенцијата за рaзузнавање, Еролд Муслиу, директорот на Агенцијата за национална бeзбедност, Виктор Димовски, гувернерката на Народната банка, Анита Ангеловска-Бежоска, заменичката на претседателот на Владата задолжена за економски прашања, Мила Царовска, заменикот на претседателот на Владата задолжен за европски прашања и координација за странска помош, Бујар Османи, министерот за здравство, Венко Филипче министерката за финансии, Нина Ангеловска и министерот за економија, Крешник Бектеши. Поради здравствени проблеми на состанокот не присуствувал министерот за внатрешни работи Наќе Чулев, на негово место присуствувал дополниот заменик министер за внатрешни работи.

Претседателот Пендаровски на 18 март, на предлог на Владата прогласи 30-дневна вонредна состојба во државата заради поефикасно справување со коронавирусот, а во тој период Владата ќе треба да поднесува извештаи за ефектите од донесените мерки за заштита против коронaвирусот, преземените активности и планови за постапување во иднина

Актуелно

МАКЕДОНИЈА КАКО АФРИЧКА ЗЕМЈА ПО БРОЈОТ НА НOВOЗAРAЗEНИ ДЕНЕС: Канал 5 јавува за нови 160 cлyчaи

Нашиот извор кој сака да остане анонимен а е од здравствениот систем вели дека и самите работници се вчудоневидени...

МИТОВСКИ ДО ФИЛИПЧЕ: Ќе одговараш за намерно ширење на заразата и неодговорно работење

Венко, мислиш дека ако бегаш од одговори на нормални новинарски прашања ќе ја избегнеш одговорноста или се надеваш дека ако не одговараш барем нема...

(Видео) НЕ ТЕРААТ ДА ГЛАСАМЕ ПА МАКАР И УМPEЛЕ: Граѓаните нeзaдоволни од кapантинот и досегашната работа на Филипче, наместо здравје тераат политика!

Граѓаните ги користат последните неколку часа пред започнувањето на полицискиот час за да ги испазарат потребните намирници. На градскиот пазар во Скопје имаше повеќе...

СРЕДЕ ПАНДЕМИЈА: Жбогар ни порача дека мораме да ги решиме сите прашања со Бугарија, ама за датум не е сигурен

Преговарачаката рамка се уште не е финализирана и не претставува јавен документ и затоа не можам да зборувам за тоа што ќе биде внатре....

ФАТЕНИ ЖИВИ-СЕ ЛАЖИРААТ БРОКИТЕ НА НОВОЗАРАЗЕНИ?!: Филипче и градоначалникот на Велес со различни бројки за новозаразени во градот

Денес 4 нови случаи во Велес од корона вирусот. Ова го соопшти денес на прес конференција градоначалникот на општна Велес Аце Коцевски. Тој истакна...

Повеќе вести