ПЕТРУШЕВСКА ЖЕСТОКО ДО НАЈЧЕВСКА:Недај боже твоето дете да биде силувано!

Поврзано

(Видео) Што се Заев би му дал на ДУИ само за да остане на власт?

Ќе го даде ли Заев директорското место на финансиската полиција на кадар од ДПА, само за пратеник плус? Се погласни...

Црвениот крст на Македонија отвори телефонски линии за дoнaции за Бејрут

Црвениот крст на Република Македонија се приклучува кон хуманитарната донација со цел ублажување на последиците и пружање помош и...

Регистрирани 113 нoвoзaбoлeни од Koвид-19, пoчинaлe 6 лицa во изминатите 24 часa

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 1543 тестирања, а регистрирани се 113 нови случаи...
- Advertisement -

Бранителите за човекови права не нападнаа и не навредуваа на јавен простор, еве ќе цитирам професорката во својот ФБ статус вели, Ние ќе си отвараме теми за разговор, ќе ги рушиме ѕидовите на незнаењето, ќе ги демистифицираме табу просторите и ќе си чекориме напред, ја цитираше актерката Весна Петрушевска во „Отвореното студио“ на ТВ Нова.

-Пополека ќе одумрат или барем потполно ќе закржлават разноразните порталчиња кои се хранат на тињата на необразуваноста, конзервативизмот и неукоста.

Важно е да не им обрнуваме внимание и да не паѓаме во стапицата на докажување ноторни факти, како тој дека во 21 век имаме право да имаме сопствено мислење и имаме право да го кажеме без за тоа да трпиме негативни последици. Ти имаш професорке право да си кажеш своето мислење, но недај боже тоа тебе да ти се случи, што правиме после?, прашува Петрушевска.

Таа вели дека сите сега велат дека имаат право да си го кажат сопственото мислење, но актерката вели и дека има и сопствено право да реагира дека нечие сопствено мислење ја навредува и го загрозува нејзиното дете, како и правата на децата.

-И сега ти сакаш мене преку твојата колумна да ме убедиш дека ти не си имала таков ниет да ги повредиш децата и нивните права, туку дека си имала сосема  друго за цел, а не ни знаеш ни самата што е за цел.

Петрушевска инаку го цитираше скандалозниот ФБ статус на професорката Мирјана Најчевска, која е поборник за човековите права од редовите на СДСМ.

13 КОМЕНТАРИ

Latest News

(Видео) Што се Заев би му дал на ДУИ само за да остане на власт?

Ќе го даде ли Заев директорското место на финансиската полиција на кадар од ДПА, само за пратеник плус? Се погласни...

Црвениот крст на Македонија отвори телефонски линии за дoнaции за Бејрут

Црвениот крст на Република Македонија се приклучува кон хуманитарната донација со цел ублажување на последиците и пружање помош и поддршка на настраданото население во...

Регистрирани 113 нoвoзaбoлeни од Koвид-19, пoчинaлe 6 лицa во изминатите 24 часa

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 1543 тестирања, а регистрирани се 113 нови случаи на ковид-19 во: Скопје-35, Куманово-12,...

Кpивичнa пpијaвa за стружанец кој пyкaл во дебарското село Џепиште

Кривична пријава заработи жител на струшкото село Октиси кој пукал на домашна веселба во дебарското село Џепиште. -Поради постоење основи на сомнение за сторено кривично...

КОЛУМНА НА ЉУПЧО ПАЛЕВСКИ: Првиот kypшум за Македонија

Наследената функционерска структура, наследена од СФРЈ, вешто распоредена во сите партии, со атентатот на Киро Глигоров беше скршена, катализирајќи го распадот на Македонија. На...

More Articles Like This