December 8, 2021, 10:24 pm

Пет европски земји иcпратија нон-пејпер за Западен Балкан до раководството на Европската унија

Поврзано

- Advertisement -
- Advertisement -

Четирите земји од Вишеградската група, Унгарија, Полска, Чешка и Словачка, но и Австрија, испратија нов нон-пејпер до раководството на Европската унија. Овој неформален документ се однесува на Западен Балкан, пренесува Кликс.

Овој документ не се занимава со прашањето на границите во регионот, но бара од Европската унија многу важна поддршка за целиот регион. Имено, министрите за надворешни работи на петте земји-членки на ЕУ бараат државите и граѓаните на Западен Балкан да бидат вклучени во официјалните разговори за иднината на Европската унија.

Како што научивме, тие сметаат дека земјите од овој регион треба да имаат право и можност да ги искажат своите ставови за иднината на Европската унија , со оглед на тоа што имаат многу јасна перспектива за членство во унијата.

Многу прецизно е наведено дека Западен Балкан треба да биде дел од иницијативата на Конференцијата за иднината на ЕУ, која беше започната во рамките на овој блок.

Заменик-претседателот на Советот на министри на БиХ и министер за надворешни работи на БиХ, д-р Бисера Турковиќ, ја потврди оваа информација, велејќи дека е запознаена со овој документ, за кој смета дека е исклучително важна иницијатива што треба да биде поздравена.

„Да, ние сме официјално запознаени и среќен сум со ваквиот пристап. Босна и Херцеговина, како и другите земји во регионот, има јасна перспектива за членство. Отсекогаш сме биле суштински дел од Европа, сега сме само во процес на постигнување напредни европски стандарди во функционирањето и зајакнувањето на државата. Овие пет земји да ги вклучат во разговорите за иднината на ЕУ земјите што ќе станат членки во догледно време е важен сигнал дека нема да останеме да чекаме премногу долго напредок кон членството. целосен “, посочи Турковиќ.
Иницијативата ќе биде испратена до раководството на Европската унија , вклучително и Европската комисија и комесарот за проширување Оливер Вархелџи, објави Кликс .

Latest News

(Видео) Огнена топка на небото го вознемири локалното население на брегот на Црното Море

Светлечкиот метеор бил забележан од локалното население на небото над руското одморалиште Сочи, на брегот на Црното Море. Директорот на...

More Articles Like This