ПЕТ НАЈСМРТОНОСНИ СОВЕТСКИ ОРУЖЈА: Американски „Нешнл Интерест“ ги рангираше петте најсмртоносни советски оружја

Поврзано

Ново супер лесно оклопно возило на руската apмија

Руска вoeно-индустриска компанија направи ново лесно оклопно возило „Стрела“, објави телевизијата „Звезда“. Возилото тежи 4,7 тони , што е двојно...

Руски тeнкoви Т-72 пристигнуваат во Србија

Белград до крајот на годинава очекува испорака на првата тура тенкови Т-72Б3, изјави за РИА амбасадорот на Србија во...

(Фото) Промовирано новото оклопно возило на српската apмија

Министерот за одбрана, Александар Вулин, и началникот на Генералштабот на српската армија, генерал Милан Мојсиловиќ, присуствуваа на презентацијата на...
- Advertisement -

Американскиот магазин „Нешнл Интерест“ ги претстави петте најсмртоностни типови на оружје развиени во Советскиот сојуз, а на прво место се најде автоматската пушка „Калашњиков“ (АК-47)

Оваа пушка го завзема првото место поради нејзината едонставност, леснотијата во производството и користењето, објаснува авторот на текстот.

На второ место се најде ракетната подморница „Тајфун“, која ги надминува и американските подморници од истата класа „Лос Анџелес“.

На трето место се најде тенкот Т-55 кој се карактеризира со исклучително висока огнена моќ, високо ниво на заштита, но и агилност.

Њега прати бомбардер Ту-160, познатији као „Бели лабуд“, будући да је у стању да наноси ваздушне нападе у било које доба дана, као и у изузетно сложеним метеоролошким условима.

Следен е бомбардерот ТУ-160, познат како „Бел Лебед“, поради тоа што е во состојба да нанесе воздушни напади во било кое доба од денот, како и исклучителни метеоролошки услови.

Покрај тоа, овој авион е во состојба да носи 22 тони муниција, како и крстосувачки ракети со нуклеарни боеви глави.

Последна на списокот се најде хаубицата со калибар 122 милиметри – со можност да гаѓа цели на оддалеченост од 11.8 километри, ефтина и се покажува како исклучително оружје.

Latest News

Водовод со апел до скопјани – Водата користете ја разумно и рационално

ЈП Водовод и канализација – Скопје апелира до граѓаните на градот Скопје за рационално користење и употреба на водата,...

На ќерката на српски политичар и се зaкaнувa зaтвоp од 40 години

Дваесет и шест годишната Јелена Шпаговиќ, ќерка на поранешен пратеник и втор човек на партијата Српска десница, Саша Дујовиќ, која е обвинета за убиство...

Зaгpижувaчки статистики – Во Индија за четири дена 100 илјади зaрaзeни со Koвид-19

Во Индија во последните четири дена регистрирани се повеќе од 100.000 новозаразени со корона вирус, соопшти министерството за здравство на оваа земја. Во последните 24...

Кaзни за 169 лицa за неносење зaштитнa мacкa

Од страна на полициските службеници досега констатирани се вкупно 29.619 прекршоци за неносење лична заштита на лицето од кои 169 прекршоци во изминатото деноноќие. Во...

Денес не очекува сончево и топло време, попладне дожд

Сончево време со умерена облачност ќе преовладува денеска во земјава. Попладне во крајните јужни делови ќе има зголемена облачност и услови за краткотраен дожд....

More Articles Like This