December 4, 2020, 12:46 pm

Пејпал ќe дoзвoли кyпyвaњe и пpoдaвaњe нa кpиптo-вaлyти

Поврзано

Пpoмeнa нa цeните нa нaфтeнитe дepивaти: Еве кoлкy ќe чинaт

Mалопродажните цени на нафтените деривати согласно Методологијата за формирање на цените, се зголемуваат во просек за 2,57%. Малопродажните цени на...

НИНА НЕ МОЖЕ ДА ЈА СОКРИЕ РАДОСТА: РАСТ ОД 177% ВО ОНЛАЈН ТРАНCAKЦИИТЕ КОН ДОМАШНИТЕ Е-ТРГОВЦИ

На првиот ден од годишната конференција за е-трговија која годинава се одржува по трет пат се обрати поранешната министерска...

Нејасните мерки од страна на Владата доведоа до пaд во ekономијата

Лазар Јовевски, универзитески професор во своето гостување во емисијата 24 Анализа зборуваше за целата ситуација во Македонија каде посочи...
- Advertisement -

Пејпал се приклучи на пазарот на криптовалути во средата, дозволувајќи им на клиентите да купуваат, продаваат и да држат биткоини и други виртуелни монети користејќи онлајн паричници на компанијата за дигитални плаќања.

Корисниците на Пејпал исто така ќе можат да користат крипто-валути за да купуваат кај 26 милиони трговци на нејзината мрежа почнувајќи од почетокот на 2021 година, се вели во соопштението на компанијата.

Пејпал се надева дека услугата ќе поттикне глобално користење на виртуелни монети и ќе ја подготви својата мрежа за нови дигитални валути што можат да ги развиваат централните банки и корпорациите, рече претседателот и извршниот директор Ден Шулман во едно интервју.

„Ние работиме со централните банки и размислуваме за сите форми на дигитални валути и за тоа како Пејпал може да игра улога“, рече тој.

Носителите на сметки во САД ќе можат да купуваат, продаваат и држат криптовалути во нивните паричници во Пејпал во текот на следните недели, соопшти компанијата. Планира да се прошири во Венмо и некои земји во првата половина на 2021 година.

Други мејнстрим финтек компании, како што се провајдерот за мобилни плаќања „Сквер инк“ и фирмата апликација за тргување со акции, „Робиних Маркетс инк“, им овозможуваат на корисниците да купуваат и продаваат криптовалути, но лансирањето на Пејпал е значајно со оглед на неговиот огромен “дострел.”

Компанијата, со седиште во Сан Хозе, Калифорнија, има 346 милиони активни сметки ширум светот и обработила 222 милијарди долари за плаќање во вториот квартал.

Крипто-валутите имаат тенденција да бидат волатилни, што ги прави привлечни за шпекулантите, но многу помалку привлечни за трговците и купувачите.

Latest News

(Видео) Maкедонско сценарио во Црна Гора: Ми нyдea 21 милион евpa зa дa мy ce пpиклyчaм нa Ѓyкaнoвиќ

Лидерот на Граѓанското движење “УРА” и кандидат за потпретседател на Владата на Црна Гора, Дритан Абазовиќ, за “ТВ Вијести”,...

(Видео) Ангелов: He мoжeтe дa мe спpeчите по дома да кpшам ќерамиди со глава, тоа ми е спopт

Шефот на владиното тело за справување со кризи Стојанче Ангелов со нова контроверзна изјава за ТВ24. Екс генералот во интервју кое е посветено на битката...

Aхмети и грчкиот амбасадор разговараа за преспанскиот договор

Претседателот на Демократската унија за интеграција, Али Ахмети, денеска на проштална средба го пречека амбасадорот на Грција, Димитрис Јанакакис, по повод завршувањето на неговиот...

Бугарија со бесплатни вакцини против Ковид-19 за населението

Бугарија денеска го објави планот за вакцинирање на населението и соопшти дека вакцината ќе биде бесплатна. – Први кои ќе ја примат вакцината се лекарите,...

(Видео) Инфoмaкc го пpeдупреди 3aeв за бугapcкото вeтo: Eвe штo говopeше кога ce пoтпишyвaшe Договopoт

Зоран Заев ликуваше пред потпишувањето на Договорот со Бугарија, посочувајќи ги и на целата македонска јавност наводните придобивки кои ќе следуваат од истиот. Но...

More Articles Like This