Пикси, официјално нов фудбалски селектор на Србија

Поврзано

Пронајден мpтoв: Пронајдено тeлотo на фудбалската ѕвезда која иcчезна во саботата

Поранешниот млад фудбалски репрезентативец на Уругвај, Франко Акоста кој исчезна во саботата денес е пронајден мртов. Поранешниот напаѓач на Виљреал...

Се менува фудбалот каков што го знаеме: Променети правилата поврзани со случајно играње со рака

Телото задолжено за креирање на фудбалските правила (IFAB) одлучи денеска да воведе измени во одредбата поврзана со случајно играње...

Македонија пред пласман на Европското првенство во 2022

Македонската футсал репрезентација го освои вториот бод во квалификациите за пласман на Европското првенство во 2022 година, откако вечерва...
- Advertisement -

Поранешниот прославен српски фудбалер Драган Стојковиќ – Пикси е назначен за нов селектор на репрезентацијата на Србија, официјално е соопштено денеска во Белград.

Договорот е постигнат. Стојковиќ е нов селектор на Србија – потврди попладнево заменикот претседател на Фудбалската федерација на Србија (ФСС), Марко Пантелиќ.

Пантелиќ прецизираше дека преостанува да се „прецизираат уште неколку технички детали“.

Повеќе за тоа ќе зборуваме идната недела на промоцијата и конференцијата за новинари – најави заменикот претседател на ФСС.

Стојковиќ (55) доаѓа на местото на Славиша Тумбаковиќ, кој во декември поднесе оставка како селектор на Србија.

Еден од најдобрите српски фудбалери и долгогодишен капитен на поранешната југословенска репрезентација, Пикси во кариерата со голем успех го носеше дресот на Раднички од Ниш, Црвена ѕвезда и Олимпик Марсеј, освојувајќи ја Лигата на шампиони со францускиот тим во 1993 година. Во тренерската кариера што ја започна во 2008 година, новиот српски селектор предводеше само две азиски екипи – јапонската Нагоја и кинескиот Гвангжу.

Latest News

(Видео) Откриена планина со злато во Конго, се проценува дека има околу 60-90 проценти златна почва

Локалното население во Коњи Лухихи, лоцирано во провинцијата Јужен Киву во Конго, открило злато на почвата на планината лоцирана...

More Articles Like This