August 13, 2020, 2:50 pm

ПИЛОТОТ БИЛ ПРЕДУПРЕДЕН ДЕКА ЛЕТА ОПАСНО НИСКО СО 300 КИЛОМЕТРИ НА ЧАС: Во несреќата загина Коби Брајант, неговата ќерка и уште седум лица

Поврзано

Извpшeн yвид на мecтoтo кaдe зaгинa paбoтник во Кpивoгaштaни

Дежурен јавен обвинител од Основното јавно обвинителство Прилеп со екипа од крим-техника од МВР – ОВР Прилеп и во...

Двajцa битoлчaни o6винeти за диcтpибyциja на дeтcкa пopнoгpaфиja

По спроведена истражна постапка, Основното јавно обвинителство Битола поднесе Обвинителен акт против двајца браќа на возраст од 51 и...

Cкoпjaнeц oбвинeт за нeпoчитyвaњe на здpaвcтвeнитe мepки пpи opгaнизациja на фyдбaлcки тypниp

Основното јавно обвинителство Скопје до Основниот кривичен суд Скопје денеска поднесе предлози за издавање казнени налози против вкупно 17...
- Advertisement -

Пилотот на хеликоптерот во кој загина кошаркарот Коби Брајант, неговата 13-годишна ќерка и уште седум луѓе, бил предупреден дека лета опасно ниско пред да се урне во брдата во Калифорнија, со брзина од речиси 300 километри на час, јави „Њујорк Пост“.

 

 

– Се уште сте прениско за летање по вакво време, му било кажано на пилотот на хеликоптерот, што е регистрирано на аудиоснимка од контролната кула.

Извори од воздухопловни кругови изјавиле дека времето во околината на Лос Анџелес, каде се случи несреќата, било многу магливо и оти повеќето хеликоптери биле приземјени.

Пилотот на хеликоптерот на Коби Брајант планирал да слета на аеродромот Бурбанк, но кружел околу 15 минути чекајќи дозвола за слетување поради лошите временски услови и други летала кои требало да слетаат на аеродромот.

Кусо време пред несреќата пилотот го кренал хеликоптерот на повеќе од 600 метри, а потоа се урнал на висина од околу 500 метри.

Податоците за летот покажуваат дека брзината на хеликоптерот била речиси 300 километри на час.

Извор за „Њујорк Пост“ рекол дека хеликоптерот на Брајант имал два мотора и оти не би се урнал ако му откажал едниот мотор.

– Ваквите несреќи се случуваат затоа што пилотот губи чувство во просторот. Со оглед на остатоците на местото на несреќата, изгледа дека се удриле во планината со предниот дел од хеликоптерот, рекол изворот.

Тој додаде дека хеликоптерот на Кобе бил стар 20 години, а станува збор за типот Sikorsky S-76. Со таквите хеликоптери најчесто управуваат двајца пилоти, додаде тој, но вчера со леталото управувал само еден пилот.

– Веројатно летал потпирајќи се на она што го гледа, а не на инструментите кои ја надгледуваат висината на летањето, рекол изворот.

Иако причината за падот на хеликоптерот се уште се истражува, причината би можело да биде лошото време.

Метеорологот на Си-Ен-Ен Мајкл Гај рече дека во моментот кога паднал хеликоптерот, видливоста била многу лоша. Имало многу магла.

– Влажноста на воздухот била 100 проценти, а тоа значи дека воздухот бил како супа, рече тој.

Лошите временски услови ги потврди и полицијата на Лос Анџелес.

– Временските услови во неделата претпладне не ги задоволуваа минималните услови за летање пропишани од полицијата на Лос Анџелес, изјави за Си-Ен-Ен полицискиот портпарол Џош Рубенстајн.

Шерифот на округот Лос Анџелес Алекс Вилануева изјави дека истрагата би можела да трае со недели. Воведена е забрана за летање на подрачјето каде што се случи несреќата, а тоа подрачје е оградено и на земја.

Несреќата се случила во близина на станбена населба, додаде Вилануева.

– Истрагата е логистички кошмар затоа што до местото на несреќата нема добар пристап, рече тој и додаде дека многу обожаватели на Кобе пристигнале на местото на несреќата што дополнително претставува „логистички кошмар“.

Latest News

Мицкocки пpиcтигнa на Вoднo – Зaпoчнa cpeдбaтa со Пендаровски

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски влезе во Вилата Водно, каде ќе одржи средба со претседателот на Република Македонија, Стево...

Bo живo од Bилa Boднo: Мицкоски пoбapa итнa cpeдбa со Пендаровски

Мицкоски пред портите на Вила Водно. Видео линкот може да го поглднете тука: https://www.facebook.com/iNFOMAX.mk/videos/301157454454955/

Peгистpиpaни 141 нoви cлyчaи на Koвид-19, пoчинaти ce двe лицa

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 1848 тестирања, а регистрирани се 141 нови случаи на ковид-19 во: Скопје-48, Куманово-21,...

Дpaмa во НАТО – Франција на cтpaнaтa на Гpциja во кoнфликтoт со Турција

Франција испрати два борбени авиона „Рафал“ и фрегата од класата „Лафајет“ во Источмниот Медитеран, во рамки на нејзиниот план за зацврстување на француското присуство...

Извpшeн yвид на мecтoтo кaдe зaгинa paбoтник во Кpивoгaштaни

Дежурен јавен обвинител од Основното јавно обвинителство Прилеп со екипа од крим-техника од МВР – ОВР Прилеп и во присуство на државен инспектор за...

More Articles Like This