ПИСМАТА НА ДАЈАНА ЈА ОТКРИЈА ВИСТИНАТА: Јавноста дозна каков бил животот во кралската палата

Поврзано

Кој ќе биде новиот претседател на САД?

Американскиот професор Хелмут Норпот, кој погоди пет од последните шест победници на изборите за Белата куќа, тврди дека Доналд...

Рекорден пораст на бројот на нoвoзaрaзeни од Koвид-19 во Токио

Во Токио во изминатите 24 часа се пријавени 224 нови случаи на коронавирусот, што е најголем дневен биланс од...

ЕУ со 22 милиони евра поддршка за нaјрaнливитe во палестинските теpитоpии

Европската Унија ќе обезбеди 22,7 милиони евра помош за најранливите групи во палестинските територии, кои покрај секојдневната лоша инфраструктура...

Сирил Дикман служел во кралското семејство повеќе од 50 години, а се чини дека Дајана токму со него имала еден сосема посебен однос.

princ-carls-princeza-dajana-hari-i-vilijam-siril-01

Принцезата Дајана често му испраќала писма на слугата од Бакингемската палата, Сирил Дикман, со кој била исклучително блиска. Емотивните писма во кои Леди Ди пишувала за односот помеѓу своите синови, но и за некои нејзини лични проблеми во јануари ќе одат на аукција, а сега тие ѝ станаа познати и на јавноста.

– Вилијам го обожува својот помал брат. Постојано го бакнува и гушка, а понекогаш не ни дозволува на мене и на Чарлс да бидеме со него – вели принцезата.

Кога се родил Хари, Чарлс бил толку среќен што буквално „ја затрупал“ со цвеќиња. Но, штом почнал да оди на училиште, помладиот син почнал да прави и проблеми.

– Момчињата уживаат на училиште, иако Хари е постојано во некакви проблеми – пишува во едно од писмата. Всушност, Хари по нејзината смрт и продолжил со проблематичното однесување на училиште, па така дури бил фатен и како пуши марихуана, а пред десетина години носел нацистичка униформа.

Сирил Дикман инаку му служел на кралското семејство повеќе од 50 години, па се чини дека Дајана со него имала еден сосема посебен однос. Во едно писмо таа зборувала и за смртта на својата баба.

– Ти благодарам што се грижиш за мојата баба. Нејзината смрт беше голема шок за сите нас – напишала Дијана. А кога Сирил бил болен, принцезата често проверувала како се чувствува тој.

– Ти го пишувам ова кратко писмо бидејќи ме интересира како си. Жал ми е што не ти е добро. Ни недостасуваш – пишувало во писмото.

Дикман се пензионирал на возраст од 65 години, а пред смртта го посетил и Чарлс. Починал пред четири години, а писмата потоа ѝ припаднале на неговата внука којашто сега ги ставила на аукција. Нивната вредност е проценета на 15.000 долари.

Актуелно

Фокусот на идната влада ќе биде во економијата

„Фокусот на идната влада на ВМРО-ДПМНЕ ќе биде исклучиво во економијата", нагласи лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски гостувајќи во...

Мицкоски најави: Ќе имаме тело за проверка на реализација на проектите од програмата

Денес лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, г. Христијан Мицкоски гостуваше во дебатна емисија на телевизија 24 каде што посочи дека по доаѓање на ВМРО-ДПМНЕ на власт...

Мицкоски: Потребна му е правна сигурност на бизнисот, изминативе триесет години тоа го немаме

„Апсолутно во програмата зборуваме и за нови вработувања. Јас не зборувам за економија која што ќе се темели на популистички интервенционизам, нешто се случуваше...

Домашни и странски експерти помагаа во изработка на нашата програма обнова

„Многу внимателно ја составивме програмата, со многу луѓе кои што се од земјава и од странство, пред се тука мислам на проф....

Мисајловски: Наместо економски бум и Клинички центар, останаа само лагите на СДСМ и Зоран Заев

Потпретседателот на ВМРО-ДПМНЕ и носител на листата на изборната еденица 2 Владо Мисајловски, вечерва гостуваше во емисијата на МТВ каде што даде интервју и...

Повеќе вести